Nohutlu Pilav

kıtlıkta pirinç, bollukta balık ve et...
YYT Nohutlu Pilav Hero pinit

Nohutun tok tutucu özelliği ve pirincin yumuşak dokusuyla birleşen et veya tavuk suyu, pilava aroma katarken, tereyağının katkısıyla son derece lezzetli bir tat ortaya çıkarak besleyici bir ana yemek olur.

Nohutlu Pilav

Hazırlama Süresi 20 Dakika Pişirme Süresi 30 Dakika Bekleme Süresi 10 Dakika Toplam Süre 1 saat Zorluk Seviyesi: Kolay Pişirme Sıcaklığı: 200  °C Porsiyon: 4 Kalori: 320 Mevsimi: Dört Mevsim Beslenme Türü:

Açıklama

Bu lezzetli ve besleyici pilavın tarifini, kullanacağınız ekipmanları, malzemeleri ve miktarlarını, hazırlık aşamalarını ve yeni yemek tarifleri editörünün kendine özgün anlatımıyla adım adım uygulanmasını sizlerle paylaşıyoruz.
Ayrıca, Nohutlu Pilav malzemelerinin sağladığı tahmini ve 1 porsiyon için ortalama besin değerleri ve dikkate almanız gereken öneriler hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Yemekten alacağınız tadı arttırmak için her zaman taze malzemeler kullanın.
Evde yemek pişirmek ve yeni yemek tarifleri denemek, birçok avantaj sunarak sizin için sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olur.
Restoranlarda veya dışarıda diğer ortamlarda sıklıkla yemek yemek genellikle daha fazla yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekleri tüketmek demek olabilir.
Ancak evde yemek pişirirken, malzemeleri kendiniz seçebilir ve kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Mesela taze mevsim sebzeleri ile, tam tahıllı unlarla ve çeşitli doğal protein kaynaklarıyla dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Böylece vücut sağlığınız için ihtiyaç duyduğuğunuz besinleri tüketirken, aynı zamanda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsiniz.

Malzemeler

Instructions

Nohutları haşlayın ve kabuklarını ayıklayın. Pirinci ayıklayıp, yıkayın ve ılık suda yarım saat bekletin.

  1. Tencerede 3 bardak suyu, tereyağını ve tuzu kaynatın.
  2. Nohutları suya atıp bir taşım kaynatın.
  3. Pirincin suyunu süzün ve kaynayan suya ekleyip karıştırın.
  4. Tencerenin kapağını kapatın, önce yüksek ateşte, sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.
  5. 10 dakika demlendirdikten sonra iyice karıştırarak servis yapın.

Ekipman

Bu Yemek Tarifinde Kullanılan Malzemelerin Tahmini Beslenme Değerleri

Porsiyon Boyutu 4

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 7g11%
Doymuş Yağ 3.5g18%
Doymamış yağ 2g
Potasyum 250mg8%
Toplam Karbonhidrat 55g19%
Diyet Lifi 6g24%
Protein 9g18%

A Vitamini 200 IU
C Vitamini 1 mg
Kalsiyum 40 mg
Demir 2 mg
Folat 70 mcg
Fosfor 150 mg
Magnezyum 30 mmol

* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Not

Nohutlu Pilav et suyu içerdiği için standart vejetaryen diyetine uygun değildir. Fakat, et suyu yerine su veya pilavı daha aromatik hale getirmek için sebze suyu kullanılarak Vejetaryen, Vejetaryen Alternatifi ve Ovo-Vejetaryen diyetlere uygun hazırlanabilir.
Anahtar Sözcükler: Nohut,Pilav,Tereyağı,

Nohutlu Pilav hakkında sık sorulan sorular

Hepsini Genişlet:
Nohutlu Pilav sunumunu nasıl yapabiliriz?

Nohutlu pilavı yoğurtla veya salata ve yanında turşu veya közlenmiş biber gibi garnitürler ile de servis edebilirsiniz.

Nohutlu Pilav tarifini neden denemeliyiz?

Su ile pişirerek vejetaryenlere uygun bir yemek hazırlarsınız.
Nohutlu pilav daki protein açısından zengin nohut ve karbonhidrat kaynağı pirinç, uzun süre sizi tok tutar ve enerji verir.

Nohutlu Pilav hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pirinci suyunu iyi süzerek ve bekletmeden ekleyerek pilavın tane tane olmasını sağlayın. Nohutları iyice haşlayıp, kabuklarını çıkardıktan sonra tencereye ekleyin.

Nohutlu Pilav pişirmenin püf noktası var mı?

Et veya tavuk suyu pilava ek bir lezzet ve aroma katar.

Bu tarifi yaptınız mı?

Yeni tarifler keşfetmenin zamanı geldi! 🍽✨ Bu lezzet dolu tarifi deneyin ve sofralarınızı şenlendirin. #LezzetAvcısı #SofraSanatı #YemekZamanı

Instagram 'da @yytarifleri 'i etiketleyin ve #YemekZamanı hashtag 'ini etiketleyin, böylece tüm tariflerinizi görebiliriz.

YYT ile Lezzet Yolculuğuna Çıkın, Sofranızın Yıldızı Olacak Tarif!

Keşfetmeniz gereken yeni bir lezzetle tanışın! Bu yemek tarifi, damak zevkinize hitap edecek, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir deneyim sunacak. Sofranızın yıldızı olmaya aday bu tarif ile göze ve de damağa hitap edeceksiniz.

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Bu Tarif Hakkında Görüşünüz Nedir?
Soru Sor