Ayva Tatlısı

mutfakta tatlı bir mola mı istiyorsunuz?
YYT Ayva Tatlısı Hero pinit

Özelikle kış aylarında tercih edilen bu tatlı, antioksidan deposu ayvanın doğal lezzetini şeker ve karanfil ile harmanlayarak klasik bir tat sunar.

Ayva Tatlısı

Hazırlama Süresi 15 Dakika Pişirme Süresi 45 Dakika Toplam Süre 1 saat Zorluk Seviyesi: Orta Pişirme Sıcaklığı: 120  °C Porsiyon: 6 Kalori: 300 Mevsimi: Kış Beslenme Türü:

Açıklama

Bu lezzetli tatlının tarifini, kullanacağınız ekipmanları, malzemeleri ve miktarlarını, hazırlık aşamalarını ve yeni yemek tarifleri editörünün kendine özgün anlatımıyla adım adım uygulanmasını sizlerle paylaşıyoruz.
Ayrıca, Ayva Tatlısı malzemelerinin sağladığı tahmini ve 1 porsiyon için ortalama besin değerleri ve dikkate almanız gereken öneriler hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Yemekten alacağınız tadı arttırmak için her zaman taze malzemeler kullanın.
Evde yemek pişirmek ve yeni yemek tarifleri denemek, birçok avantaj sunarak sizin için sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olur.
Restoranlarda veya dışarıda diğer ortamlarda sıklıkla yemek yemek genellikle daha fazla yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekleri tüketmek demek olabilir.
Ancak evde yemek pişirirken, malzemeleri kendiniz seçebilir ve kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Mesela taze mevsim sebzeleri ile, tam tahıllı unlarla ve çeşitli doğal protein kaynaklarıyla dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Böylece vücut sağlığınız için ihtiyaç duyduğuğunuz besinleri tüketirken, aynı zamanda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsiniz.

Malzemeler

Hazırlık & Yapılış Adımları

Ayvalar yıkanıp çekirdek ve sapları ayıklanır ikiye bölünür.

  1. Tencereye göbek kısımları tabana değecek şekilde yerleştirilir. Şeker üzerine dökülür.
  2. Tencerenin kenarından 1 su bardağı su eklenir.
  3. Karanfiller içine atılır.
  4. Renk vermesi için birkaç tane ayva çekirdeği içine atılır.
  5. Kapağı kapalı olarak suyunu çekip yumuşayana kadar pişirilir.

Kullanılacak Ekipman

Bu Yemek Tarifinde Kullanılan Malzemelerin Tahmini Beslenme Değerleri

Porsiyon Boyutu 6

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar
Kalori 300kcal
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 8g13%
Doymuş Yağ 5g25%
Doymamış yağ 1g
Kolesterol 20mg7%
Sodyum 10mg1%
Potasyum 200mg6%
Toplam Karbonhidrat 50g17%
Diyet Lifi 5g20%
Şekerler 45g
Protein 2g4%

A Vitamini 100 IU
C Vitamini 10 mg
Kalsiyum 80 mg
Demir 0.5 mg
Folat 5 mcg
Fosfor 20 mg
Magnezyum 10 mmol
Omega-3 2.5mg

* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Not

Bu tatlıya farklılık katmak için, pişirme suyuna bir parça portakal kabuğu ekleyebilirsiniz, tatlıya hoş bir aroma katacaktır. Ayrıca, kaymak yerine vanilyalı dondurma kullanarak farklı bir tat yakalayabilirsiniz.
Anahtar Sözcükler: ayva tatlısı, karanfilli, kaymaklı

Sıkça Sorulan Sorular

Hepsini Genişlet:
Ayva Tatlısının sunumunu nasıl yapabiliriz?

Ayva tatlısını soğuduktan sonra üzerine kaymak koyarak servis edebilirsiniz.

Ayva Tatlısı tarifini neden denemeliyiz?

Ayva, lif ve C vitamini açısından zengin olup sindirim sistemini desteklerken, karanfil antioksidan özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu tatlı, tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılar.

Ayva Tatlısını hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ayvaları pişirirken kısık ateşte yavaş yavaş pişirin acele etmeyin. Karanfilleri eklerken aşırıya kaçmayın, tatlıya baskın bir karanfil aroması hakim olabilir.

Ayva Tatlısını pişirmenin püf noktası var mı?

Ayvaları pişirirken üzerine eklediğiniz toz şekerin ayvaların kendi suyuyla karamelizasyonu, tatlıya lezzet katmakta ve renginin kızarmasını sağlamaktadır. Ayvaların pişirildiği suyu saklayarak servis yaparken üzerine dökerseniz ek bir tat ve görsellik katarsınız.

Bu tarifi yaptınız mı?

Yeni tarifler keşfetmenin zamanı geldi! 🍽✨ Bu lezzet dolu tarifi deneyin ve sofralarınızı şenlendirin. #LezzetAvcısı #SofraSanatı #YemekZamanı

Instagram 'da @yytarifleri 'i etiketleyin ve #YemekZamanı hashtag 'ini etiketleyin, böylece tüm tariflerinizi görebiliriz.

YYT ile Lezzet Yolculuğuna Çıkın, Sofranızın Yıldızı Olacak Tarif!

Keşfetmeniz gereken yeni bir lezzetle tanışın! Bu yemek tarifi, damak zevkinize hitap edecek, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir deneyim sunacak. Sofranızın yıldızı olmaya aday bu tarif ile göze ve de damağa hitap edeceksiniz.

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Bu Tarif Hakkında Görüşünüz Nedir?
Soru Sor