Midye Tava

balık ve misafir üç günden sonra kokar...
YYT Midye Tava Hero pinit

Midye tava, sevilerek tüketilen deniz ürünleri arasında yer alır fakat, yapılan son incelemelerde özellikle Marmara bölgesindeki midyelerde ağır metallere ve mikro plastiklere rastlanılmıştır. Bu nedenle dikkatli tüketmekte, midye alırken dikkatli olmakta fayda var. Bu tarifte, kızartılan midyelerin yanında servis edilen özel sosu size tam bir lezzet birlikteliği sunar. Uygun kızartıldığında midyelerin çıtır dış kabuğu ve içerisindeki yumuşak etin muhteşem uyumu ortaya çıkar.

Midye Tava

Hazırlama Süresi 15 Dakika Pişirme Süresi 10 Dakika Toplam Süre 25 Dakika Zorluk Seviyesi: Kolay Pişirme Sıcaklığı: 200  °C Porsiyon: 4 Kalori: 350 Mevsimi: Dört Mevsim Beslenme Türü:

Açıklama

Bu lezzetli ve besleyici tava tarifini, kullanacağınız ekipmanları, malzemeleri ve miktarlarını, hazırlık aşamalarını ve yeni yemek tarifleri editörünün kendine özgün anlatımıyla adım adım uygulanmasını sizlerle paylaşıyoruz.
Ayrıca, Midye Tava malzemelerinin sağladığı tahmini ve 1 porsiyon için ortalama besin değerleri ve dikkate almanız gereken öneriler hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Yemekten alacağınız tadı arttırmak için her zaman taze malzemeler kullanın.
Evde yemek pişirmek ve yeni yemek tarifleri denemek, birçok avantaj sunarak sizin için sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olur.
Restoranlarda veya dışarıda diğer ortamlarda sıklıkla yemek yemek genellikle daha fazla yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekleri tüketmek demek olabilir.
Ancak evde yemek pişirirken, malzemeleri kendiniz seçebilir ve kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Mesela taze mevsim sebzeleri ile, tam tahıllı unlarla ve çeşitli doğal protein kaynaklarıyla dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Böylece vücut sağlığınız için ihtiyaç duyduğuğunuz besinleri tüketirken, aynı zamanda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsiniz.

Malzemeler

Sosu İçin

Hazırlık & Yapılış Adımları

Midyeleri iyice yıkayıp süzün. Unu, tuz ve karabiberi bir kapta karıştırın.

  1. Yıkanan ve durulanan midyeleri çöp şişlere zedelemeden geçirin.
  2. Midyeleri hazırladığınız unlu karışıma bulayın.
  3. Sıvı yağı tavada kızdırın.
  4. Unlanmış midyeleri tavaya koyarak kızartın. Arada bir çevirerek pişme durumunu kontrol edin.
  5. Sosu için, yoğurt, bayat ekmek içi, limon suyu, zeytinyağı, ince kıyılmış sarımsak ve tuzu bir kapta iyice çırpın.

Ekipman

Bu Yemek Tarifinde Kullanılan Malzemelerin Tahmini Beslenme Değerleri

Porsiyon Boyutu 4

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 22g34%
Doymuş Yağ 3g15%
Doymamış yağ 15g
Potasyum 300mg9%
Toplam Karbonhidrat 18g6%
Diyet Lifi 1g4%
Protein 24g48%

A Vitamini 100 IU
C Vitamini 2 mg
Kalsiyum 100 mg
Demir 5 mg
Folat 50 mcg
B12 Vitamini 8 mcg
Fosfor 250 mg
Magnezyum 30 mmol
Omega-3 300mg

* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Not

Bayat ekmek içi sosun kıvamını artırır aynı zamanda Midyeye lezzet de katar.
Kızartma işlemi yağ ve kalori oranını yükseltir. Sarımsaklı yoğurt sosu, kalsiyum ve probiyotikler açısından faydalıdır fakat, alacağınız karbonhidrat ve yağ miktarını arttırır.

Midye Tava hakkında sık sorulan sorular

Hepsini Genişlet:
Midye Tava sunumunu nasıl yapabiliriz?

Kızartılmış midyeleri sıcakken, sarımsaklı yoğurt sosu ve limon dilimleriyle ile servis edin.

Midye Tava tarifini neden denemeliyiz?

Sarımsaklı yoğurt sosu ile Midye tava, omega-3 yağ asitleri açıısından zengindir. Çocuklarınıza bu tarif ile deniz ürünlerini de sevdirebilirsiniz.

Midye Tava hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Midyeleri kızartırken, yağın çok yanmamasına dikkat edin böylece midyelerin dışı çıtır içide yumuşak kalsın. Sosun kıvamı damak tadınıza göre ayarlanabilir; daha sıvı bir sos için fazladan zeytinyağı veya limon suyu ilave edebilirsiniz

Midye Tava pişirmenin püf noktası var mı?

Midyeleri kızartmadan önce unlamak, dışının çıtır içinin sulu kalmasını sağlar.

Bu tarifi yaptınız mı?

Yeni tarifler keşfetmenin zamanı geldi! 🍽✨ Bu lezzet dolu tarifi deneyin ve sofralarınızı şenlendirin. #LezzetAvcısı #SofraSanatı #YemekZamanı

Instagram 'da @yytarifleri 'i etiketleyin ve #YemekZamanı hashtag 'ini etiketleyin, böylece tüm tariflerinizi görebiliriz.

YYT ile Lezzet Yolculuğuna Çıkın, Sofranızın Yıldızı Olacak Tarif!

Keşfetmeniz gereken yeni bir lezzetle tanışın! Bu yemek tarifi, damak zevkinize hitap edecek, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir deneyim sunacak. Sofranızın yıldızı olmaya aday bu tarif ile göze ve de damağa hitap edeceksiniz.

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Bu Tarif Hakkında Görüşünüz Nedir?
Soru Sor