Mercimekli Pilav

iyi tahıl kötü toprakta yetişir, iyi insanlar zorluklardan doğar...
YYT Mercimekli Pilav Hero pinit

Yüksek protein içeriği ile mercimek, eklenen pirincin uyumu ile bu yemeği sağlıklı, lezzetli, besleyici ve doyurucu bir öğün yapar.

Mercimekli Pilav

Hazırlama Süresi 20 Dakika Pişirme Süresi 30 Dakika Bekleme Süresi 10 Dakika Toplam Süre 1 saat Zorluk Seviyesi: Kolay Pişirme Sıcaklığı: 200  °C Porsiyon: 4 Kalori: 350 Mevsimi: Dört Mevsim Beslenme Türü:

Açıklama

Bu lezzetli ve besleyici pilavın tarifini, kullanacağınız ekipmanları, malzemeleri ve miktarlarını, hazırlık aşamalarını ve yeni yemek tarifleri editörünün kendine özgün anlatımıyla adım adım uygulanmasını sizlerle paylaşıyoruz.
Ayrıca, Mercimekli Pilav malzemelerinin sağladığı tahmini ve 1 porsiyon için ortalama besin değerleri ve dikkate almanız gereken öneriler hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Yemekten alacağınız tadı arttırmak için her zaman taze malzemeler kullanın.
Evde yemek pişirmek ve yeni yemek tarifleri denemek, birçok avantaj sunarak sizin için sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olur.
Restoranlarda veya dışarıda diğer ortamlarda sıklıkla yemek yemek genellikle daha fazla yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekleri tüketmek demek olabilir.
Ancak evde yemek pişirirken, malzemeleri kendiniz seçebilir ve kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Mesela taze mevsim sebzeleri ile, tam tahıllı unlarla ve çeşitli doğal protein kaynaklarıyla dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Böylece vücut sağlığınız için ihtiyaç duyduğuğunuz besinleri tüketirken, aynı zamanda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsiniz.

Malzemeler

Hazırlık & Yapılış Adımları

Mercimeklerin ayıklayın, yıkayın, süzün ve haşlayın. Pirinci ayıklayın, yıkayın, süzün ve ılık suda yarım saat bekletin. Domatesleri yıkayın ve rendeleyin.

  1. Pirinç ayıklanıp yıkanır ve ılık suda yarım saat bekletilir. Mercimekler ayıklanır ve hafif yumuşayıncaya kadar haşlanır.
  2. Domatesler rendelenir ve tereyağı ile birlikte tencerede hafif kavrulur. Haşlanmış mercimekler tencereye eklenir. 3 su bardağı su (veya et suyu) tencereye ilave edilir ve kaynamaya bırakılır.
  3. Pirincin suyu iyice süzülerek kaynamakta olan suya eklenir ve karıştırılır.
  4. Tencerenin kapağı kapatılır, önce harlı ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.
  5. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra 10 dakika demlenir ve servis öncesi iyice karıştırılır.

Ekipman

Bu Yemek Tarifinde Kullanılan Malzemelerin Tahmini Beslenme Değerleri

Porsiyon Boyutu 4

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar
Kalori 350kcal
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 10g16%
Doymuş Yağ 3g15%
Doymamış yağ 5g
Potasyum 400mg12%
Toplam Karbonhidrat 65g22%
Diyet Lifi 10g40%
Protein 13g26%

A Vitamini 200 IU
C Vitamini 10 mg
Kalsiyum 50 mg
Demir 3 mg
Folat 100 mcg
B12 Vitamini 0.2 mcg
Fosfor 180 mg
Magnezyum 60 mmol

* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Not

Eğer içeriğe giren et/tavuk suyu balık suyu ile değiştirilirse Pesketaryen diyet için ve Et/tavuk suyu yerine sebze suyu kullanıldığında Vejetaryen/Vejetaryen Alternatifi diyetler için uygun olabilir.

Anahtar Sözcükler: yeşil mercimek,yeşil mercimekli pilav,

Mercimekli Pilav hakkında sık sorulan sorular

Hepsini Genişlet:
Mercimekli Pilav sunumunu nasıl yapabiliriz?

Mercimekli pilavı, yoğurt ve çeşitli turşularla servis edebilirsiniz.

Mercimekli Pilav tarifini neden denemeliyiz?

Mercimekli pilav, yüksek lif ve protein içeriğiyle harika bir seçim olabilir.

Mercimekli Pilav hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Pilavın suyunun tamamen çekilmesi ve demlenme süresi, lezzeti tutturmak ve kıvamı için önemlidir.

Mercimekli Pilav pişirmenin püf noktası var mı?

Pirinci ılık suda yarım saat beklettikten sonra suyunu tamamen süzmek ve pişirme esnasında karıştırmamak, tanelerin birbirine yapışmamasını sağlar.

Bu tarifi yaptınız mı?

Yeni tarifler keşfetmenin zamanı geldi! 🍽✨ Bu lezzet dolu tarifi deneyin ve sofralarınızı şenlendirin. #LezzetAvcısı #SofraSanatı #YemekZamanı

Instagram 'da @yytarifleri 'i etiketleyin ve #YemekZamanı hashtag 'ini etiketleyin, böylece tüm tariflerinizi görebiliriz.

YYT ile Lezzet Yolculuğuna Çıkın, Sofranızın Yıldızı Olacak Tarif!

Keşfetmeniz gereken yeni bir lezzetle tanışın! Bu yemek tarifi, damak zevkinize hitap edecek, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir deneyim sunacak. Sofranızın yıldızı olmaya aday bu tarif ile göze ve de damağa hitap edeceksiniz.

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Bu Tarif Hakkında Görüşünüz Nedir?
Soru Sor