Dost Baharatlar

Dost Baharatlar: Sağlığa Faydalı Beşli

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 7 dakika oku
YYT-Dost-Baharatlar-Hero

Mutfaklarımız, sağlık ve lezzetin bir arada buluştuğu bir laboratuvar gibidir. Bu laboratuvarın en değerli bileşenleri ise şüphesiz baharatlardır. Kardamom, zencefil, hardal, karabiber ve zerdeçal; hem lezzetleriyle hem de sağlık üzerindeki olumlu etkileriyle mutfağımızın vazgeçilmez dostlarıdır.

YYT Dost Baharatlar Kardomom
Dost Baharatlar 1

Kardomom Bağırsaklar ve solunum için çok yararlıdır. Tohumları doğrudan yeterli miktarda çiğnenir. Aynı zamanda tatlılarla da kullanılır. Kardamom, tatlı ve baharatlı aromasıyla özellikle tatlılara ve çaylara eşsiz bir tat katarken, sindirim sistemini destekleyici özellikleriyle de dikkat çeker. Bu hoş baharat, mide rahatsızlıkları ve bulantı gibi problemleri hafifletmeye yardımcı olabilir.

YYT Dost Baharatlar Zencefil
Dost Baharatlar 2

Zencefil Üstün özellikleriyle dikkati çeker. Tadı damağa uygun değildir, ama güçlü özellikleri oybirliğiyle kabul görür. Zencefil sindirime yardımcı olur ve mide bulantısıyla  savaşır, hamile kadınları sakinleştirir. Kanı sıvılaştırır, enfarktüs ve beyin rahatsızlıklarına yol açan pıhtılaşmadan korur. Basitçe kan dolaşımını kolaylaştırır. Kirazla birlikte romatizmayla savaşır. O halde taze bir zencefil kökü almayı düşünün. (Genelde kurumuş ya da dondurulmuş olarak satılır.) Sebze ve balıkla güzel bir koku verir. Zencefil, keskin ve karakteristik tadıyla soğuk algınlığı ve mide bulantısına karşı en iyi doğal ilaçlardan biri olarak kabul edilir. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, eklem ağrılarının hafifletilmesine ve sindirim sağlığının desteklenmesine yardımcı olur.

YYT Dost Baharatlar Hardal
Dost Baharatlar 3

Hardal Sadece bifteğin üzerinde sarımtırak rengiyle düşünmeyin. Dijon hardalı olarak bulmak zorunda değilsiniz. Hardal, her yerde küçük bilyeler halinde sunulan bir baharattır. (Hep kavanozlarda saklanırdı bilirsiniz). İdrar söktürücü, bağırsakları yumuşatıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Hardal, keskinliğiyle yemeklere canlılık katan, aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı ve ısıtıcı özelliklere sahip bir baharattır. Antioksidanlar açısından zengin olan hardal, cilt sağlığını destekler ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlayabilir.

YYT Dost Baharatlar Karabiber
Dost Baharatlar 4

Karabiber Herkes tarafından bilinir, tek başına tüketilen baharatların dörtte birini karşılar. Düşük dozda pankreas ve mide dostudur. Nezle ve ateşle savaşır, ama özellikle idrar yolları rahatsızlığınız varsa az tüketmelisiniz. Karabiber, mutfakların olmazsa olmazıdır ve hemen her yemeğe eklenerek derin bir lezzet katmaktadır. Karabiberin içerdiği piperin maddesi, besinlerin emilimini artırarak, özellikle zerdeçalın sağlık üzerindeki etkilerini maksimize eder.

YYT Dost Baharatlar Zerdeçal
Dost Baharatlar 5

Zerdeçal Anti-aging baharatlarının yıldızıdır. Sağlığa iyi gelen baharat grubunun aslanıdır. Kendine özgü özellikleri ile aspirinden daha çok anti-enflamatuardır. Geleneksel olarak inkar edilemez; anti-viraldir. Diğer bir deyişle grip ve nezlede virüslerin yayılmasını engeller. Genel olarak bağışıklığı güçlendirir. Enfarktüse bağlı kan dolaşımını engeller. Diğer bir deyişle kolesterol oranını düşürür. Bazı kanserlerin (özellikle bağırsak ve prostat) gelişmesini engeller. Karındaki şişliğin giderilmesine yardımcı olur. Menopoza bağlı semptonların azalmasına yardımcı olur. Yağ ve Karabiber ile birlikte tüketilesi sindirimi için önerilmektedir. Zerdeçal, parlak sarı rengi ve güçlü anti-inflamatuar özellikleriyle bilinir. Alzheimer ve kanser gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilecek kurkumin içerir. Ayrıca, zerdeçal, sindirimi destekleyici ve karaciğeri koruyucu etkilere sahiptir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın