Anasayfa Yemek KültürüBeslenme ve Sağlık Formunuzu korumak için 8 öneri

Formunuzu korumak için 8 öneri

Sağlıklı Beslenme: İş Hayatında Formunuzu Korumanın Sırları

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 9 dakika oku
YYT Formunuzu korumak için 8 öneri Hero

Yaşantımız boyunca yaklaşık 45 bin saatimizi iş ortamında harcıyor, çoğu zaman bitmek bilmeyen işler nedeniyle de öğle tatillerinde bile yerimizden kıpırdayamıyoruz. Günümüz iş hayatının yoğun temposu, sağlıklı beslenme alışkanlıklarımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Yoğun iş saatleri, sürekli bilgisayar başında geçen uzun süreler ve stres, dengeli beslenme düzenimizi bozabilir. Zaman kısıtlı olunca, guruldayan midemizi bastırmak için hemen telefona sarılıyor; lokantadan, fast food mekanlarından veya büfeden, alelacele karar verdiğimiz bir yemeği sipariş ediyoruz. iyi ama doğru mu yapıyoruz? Yapılan araştırmalara göre; sağlıklı beslenmek, başarılı bir iş hayatında kilit rol oynuyor. Ayrıca formumuzu korumamız için de kalorisi ve yağ oranı düşük besinlere yönelmemiz gerekiyor. Çözümü zor gibi gözükebilir. Ancak sağlıklı beslenmek, iş hayatındaki başarımızı ve genel sağlığımızı doğrudan etkiler. İşte bu nedenle, iş yerinde dahi olsak, formumuzu korumak ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için bilinçli beslenme alışkanlıkları edinmemiz şarttır. İşte iş yerinde sağlıklı beslenme ve formunuzu korumanıza yardımcı olacak stratejiler:

YYT Formunuzu korumak için 8 öneri 1

İşyerinde Sağlıklı Beslenme Stratejileri

  1. Kahvaltının Gücünden Faydalanın: Güne enerjik başlamanın anahtarı, zengin bir kahvaltıdır. Gün boyu enerjik kalmak ve iş verimliliğinizi artırmak için lif bakımından zengin ve düşük yağlı bir kahvaltı yapın. Halsiz ve yorgun bir şekilde işyerine girmek istemiyorsanız, sabahlan kahvaltı etmeden evden ayrılmayın. Unutmayın ki kahvaltı günün en önemli öğünü! Lif bakımından zengin ve yağ oranı düşük yiyeceklerden zengin bir kahvaltıyla vücudunuza gün boyu dinçlik ve dinamizm aşılayacak besin öğelerini almış olursunuz. Yapılan araştırmalara göre; düzenli olarak kahvaltı etmek; öğrenme, dikkat, verimlilik ve aynı zamanda fiziksel dayanıklılığı da artırıyor.
  2. Bilgisayar Başında Yeme Alışkanlığından Kaçının: Yemek yerken dikkatinizi tamamen yemeğinize verin. Bu, hem daha az yemenize yardımcı olacak hem de sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Bitmek bilmeyen işlerimiz yüzünden çoğumuz öğle yemeğimizi bilgisayar karşısında yemek zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda konsantrasyon gücümüzü kaybediyor, sindirim sisteminde sorunlar yaşıyor, akşamüstü açlık krizlerine yakalanıyor ve sağlıklı beslenemediğimiz için de kilo almaya başlıyoruz. Bu yüzden işiniz ne kadar yoğun olursa olsun, öğle saatlerinde işyerinizi mutlaka terk edin ve yemek yerken stresli konuları konuşmaktan kaçının.
  3. Haftalık Yemek Planlaması Yapın: Öğle yemeklerinizi önceden planlayarak, sağlıksız fast food tuzaklarından kaçınabilirsiniz. Haftalık planlama, daha bilinçli ve sağlıklı seçimler yapmanıza olanak tanır. Eğer ne yiyeceğinizi saat 12:00’ye 5 kala düşünmeye başladıysanız, seçim yapmak için fazla zamanınız olmadığından en kolay yolu tercih ederek fast food türü besinlerde karar kılarsınız. Siz iyisi mi, Pazar günü boş bir anınızda, tüm hafta boyunca öğle saatlerinde neler yemeniz gerektiğini planlayın. Böylelikle öğle tatillerinde daha sağlıklı ve daha az kalorili besinler tüketebilirsiniz.
  4. Yeşilin Gücüne Güvenin: Öğle yemeğinizde salata ve sebzeye büyük bir yer ayırın. Bu, sizi tok tutacak ve gereksiz kalori alımını önleyecektir. Sebze, meyve, salata ve baharatlar tabaklarımızı renklendirmekle kalmıyor, aynı zamanda hafif oldukları için kilomuzu korumamızı, vitamin ve minerallerden zengin oldukları için de sağlıklı kalmamızı sağlıyorlar. Sağlıklı bir yaşam için salata, sebze sote ve sebze çorbasından asla vazgeçmeyin.
  5. Yağ Oranına Dikkat Edin: Yağlı gıdalardan kaçının, çünkü sindirilmesi daha zor olup, gün içinde sizi yorgun düşürebilir. Sucuk, patates kızartması, Amerikan salatası… Bu tarz yağlı besinlerin vücudunuzu ne kadar yorgun düşürdüğünü mutlaka tecrübe etmişsinizdir. Çünkü vücudumuz yağlı besinleri sindirebilmek için hafif besinlerden çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor. Haberimizde yer alan beslenme rehberine göz atarsanız, hangi besinlerin daha az yağ ve kalori içerdiklerini görebilir, tercihinizi de bu yönde yapabilirsiniz.
  6. Ekmek Tüketimini Dengeleyin: Tam tahıl ekmeği gibi sağlıklı seçenekleri tercih edin. Bu, kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı olacaktır. Çoğumuz öğle yemeğinde ekmek yemeden sadece salata ile yetinmeye çalışmak gibi önemli bir hataya düşüyoruz. Bu hatalı alışkanlığımız da akşamüstü açlık krizine girmemize, bunun sonucunda da şeker ve yağ içeren daha zararlı besinler yememize neden oluyor. Oysa öğle yemeğinde tam tahıl ekmeği veya 2-3 kaşık bulgur pilavı tüketirseniz, ihtiyacınız olan karbonhidratı alabilir, böylece kan şekeri seviyenizin akşam üzeri düşmesini önleyebilirsiniz.
  7. Ara Öğünlerin Önemi: Gün içinde küçük ve sağlıklı ara öğünler tüketmek, akşam fazla yemek yemenizi önler. İş yoğunluğu veya kilo alma kaygısıyla ara öğünleri atlıyoruz. Aslında bu saatlerde yiyeceğiniz küçük bir öğün, akşam yemeğinde daha az acıkmanızı, dolayısıyla daha az yemenizi sağlıyor, Yarım simit ve peynir ya da meyve ve yoğurt, ara öğünlerde sağlıklı bir seçim olabilir. Kuru kayısı, fındık, ceviz ve badem de bu günlerde tüketeceğiniz besinlerden.
  8. Yeterli Su Tüketin: Su, vücut fonksiyonlarımız için hayati öneme sahiptir. Gün boyu yeterli miktarda su içmeyi ihmal etmeyin. Her gün mutlaka su için. Güne başlar başlamaz 2 bardak su içerek sindirim sisteminizi harekete geçirin. Her yemek veya ara öğün öncesi mutlaka 1-2 bardak su içip, 2.5 litreyi gün içinde bitirmeye çalışın.

YYT Formunuzu korumak için 8 öneri 2

Bu stratejileri uygulayarak, iş yerinde dahi olsanız sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı koruyabilir, genel sağlığınızı ve iş verimliliğinizi artırabilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir vücuda sahip olmak, başarılı bir iş hayatının da temelini oluşturur.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın