Soğuk Büfe Düzeni ve Servis

Meskenlerin küçülmesi, ekonomik şartların daralması, az personelle çok iş imkanlarının olması sebebiyle, bugün büyük ziyafetlerin yerini soğuk büfeler almaktadır. Soğuk büfeleri her
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Soğuk Büfe Düzeni ve Servis

Meskenlerin küçülmesi, ekonomik şartların daralması, az personelle çok iş imkanlarının olması sebebiyle, bugün büyük ziyafetlerin yerini soğuk büfeler almaktadır.
Soğuk büfeleri her çeşit salonlara sığdırmak mümkün olduğu gibi, çok çeşitte yemek, ordövr, salata, içki vb. masaya göze hoş gözükecek şekilde konduğu zaman misafirlerin ağırlanması daha kolay olur.
Sevilmeyen yiyeceklerin yerine diğer çeşitlerden alma imkanı gibi bir faydası daha vardır. Soğuk büfeler her türlü amaca hizmet etmek maksadıyla hazırlanabilir.
Örneğin, düğün, nişan, kutlama günleri vb. gibi. Soğuk büfe tanzimleri: Soğuk büfe tanzimleri üç şekilde yapılır:
1) Uzun masa tanzimi,
2) Yer yer masa tanzimi,
3) Kokteyl tipi masa tanzimi.
1) Uzun masa tanzimi: Büyük ziyafetlerde masalar salonun müsait bir yerine; aileler arasında verilecek ziyafetlerde ise masalar salonun bir kenarına konmalıdır. (Salonu daraltmaması bakımından.) Masalar yerleştirildikten sonra masaların üzerine beyaz açık renklerde keten kolalı ve ütülü bir örtü masanın ayaklarını tamamen kapatacak bir şekilde masanın üzerine yayılır. Soğuk büfelerde masa örtüsünün yere kadar olması hem masanın dekoratif görünüşünü güzelleştirdiği gibi, masada hizmet edenin de işini kolaylaştırabilir. Kirli tabak, bardak vb. masanın altına koyacağı kaplarda toplayabilir. Böylece her an masanın görünüşü düzgün olur. Bu bakımdan da yere kadar örtü gerekir. Masanın kısım kısım yerlerine de üst üste konmuş yemek, tatlı tabakları ve bardakları konur. Bir tarafa alkollü içkiler ve bardaklar, diğer kenara da alkolsüz içkiler, masanın tam ortasına da gösterişli, süslü et, balık veya diğer deniz ürünleri çeşitleri konur. Diğer yanlara da hazırlanan bütün soğuk büfe yiyecekleri renk uyumuna dikkat edilerek yerleştirilir. Masanın iki başına da üst üste konmuş yemek, tatlı tabakları, çatal, bıçak, kaşık, peçete vb. araçlar yerleştirilir. Arada tabaklar içerisinde ekmek, sandviç, krikırak tabakları konur. Alkolsüz içki tarafına bir iki sürahi Çine bol buz konmuş su, portakal suyu, limonata, domates, meyve suyu ‘b. gibi meşrubatın konması gerekir. Alkollü içkiler tarafında kokteyl yapmaya yarayan içkilerle veyahut daha evvelden hazırlanmış kokteyller kokteyl bardaklarına konmuş vaziyette konabilir. Soğuk büfenin de çiçeklerle süslenmesi gerekir. Hatta masa örtüsünün sarkan kısımları da çiçek ve yapraklarla süslenebilir. Bütün hazırlıklar bittikten sonra, ev kadını masayı dikkatle gözden geçirerek eksiklerini tamamlar, sonra misafirlerini büfeye davet eder.
2) Yer yer masa tanzimi: Çok kalabalık ve çok geniş yerlerde verilen ziyafetlerde kullanılır. Salonun muhtelif köşelerine yukarda izah edildiği şekilde masalar tanzim edilir. Misafirler muhtelif masalara davet edilerek ağırlanır. Bu çeşit tanzimde ev kadınının bütün masaları aynı dikkat ve titizlikte hazırlaması gerekir. Bu usulde fazla karışıklık olmadan misafirler ağırlanabilir.
3) Kokteyl tipi tanzim : Bu usulde içkiler ve yemekler tepsiler içerisinde hazırlanır. Garsonlar veya ev sahibine yardım eden kişiler, tepsiler içerisinde hazırlanmış yiyecek ve içecekleri ikram ederek misafirleri ağırlar, oldukça kolay ikram tarzıdır. Çok kalabalık toplantı vb. zamanlarda uygulanan bir usuldür. Soğuk büfe servislerini misafirler kendileri yaparlar. Hazırlanmış masalara misafirler davet edildiği zaman her şahıs, önce masadan peçetesini, sonra tabağını alır ve tabağına istediği yemek, salata vb.'nden azar azar koyar, sonra da gerekli çatal, bıçak vb.'ni alır; en son da içeceği içkisini alıp ayakta veya oturarak bir arkadaş grubuna giderek, hem konuşup hem de yiyeceklerini yer. Kokteyl tipindeki ziyafetlerde garsonlar, misafirler arasında dolaşarak içki, küçük kanepe, sandviç ikram ederler. Soğuk büfelerde içki ve mezeler ekseriya ayakta alınıp, yenilir. Müsait yerler varsa oturulabilir de. Üçüncü şekil ikramda âdet mutlaka ayakta durmaktır. Ayakta dururken de iki el meşgulken gezilmemelidir; elde içki bardağı ile gezilebilir. Meze yiyerek gezilmesi görgü kurallarına uygun değildir.


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori ,
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.