Anasayfa Yemek KültürüSofra Düzeni ve Servis Çay Sofrası Düzeni ve Servis

Çay Sofrası Düzeni ve Servis

Farklı Çay Sofrası Düzeni ve Servis Yöntemleri

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 4 dakika oku
YYT Çay Sofrası Düzeni ve Servis Hero

Çay saati günlük rutin hayatın bir parçası olmanın çok ötesinde olarak dostlukların pekiştiği, samimi sohbetlerin yaşandığı ve lezzetli atıştırmalıkların tadıldığı özel bir zaman dilimidir. Her kültürde farklı bir öneme sahip olan çay saati, Türk misafirperverliğinin en güzel örneklerinden birini teşkil eder. Çay sofrası düzeni ve servisi, ev sahibinin zevkini, estetik anlayışını ve konuklarına verdiği önemi yansıtır. İster sakin bir öğleden sonra ister neşeli bir toplantı için olsun, çay sofrası hazırlamak ayrıntılara dikkat etmeyi ve misafirlerinizi en iyi şekilde ağırlamayı gerektirir.

YYT Çay Sofrası Düzeni ve Servis 1

Çay sofrası düzenlemenin üç farklı yöntemine ve her birinin kendine has özelliklerine göz atalım. Geleneksel ziyafet stili sofradan, daha hoş sohbet ayakta yenilip içilen sofralara kadar çeşitli seçenekleri ele alarak irdeleyelim. Her yöntem, çay saatinin amacına ve misafirlerin sayısına göre farklı avantajlar sunar.

YYT Çay Sofrası Düzeni ve Servis 2

Çay sofraları da üç şekilde hazırlanır:

1) Masalar, misafir sayısına göre ziyafet sofralarında olduğu gibi yerleştirilir. Sonra çay, tabak, fincan, çatal ve bıçakları ziyafet sofrasında olduğu gibi, masaya konur. Pastalar, bisküviler, kanepe ve sandviçler masanın üzerine tabaklar içinde zevkle yerleştirilmiş olarak konur. Peçeteler de ziyafet sofrasındaki gibi yerleştirilir. Çay fincan ve tabakları da pasta tabağının hizasında sağ üst köşeye konur. (Çay kaşığı sapı sağa gelecek şekilde tabağa konur.) Ortaya da şeker maşasıyla beraber şekerlik konur. Bu çay sofrasında çay oturularak içilir. Misafirler oturduktan sonra sağdan çay servisi yapılır.
2) İkinci şekil kalabalık olduğu zaman uygulanır. Masalar grup grup yukarıdaki şekilde hazırlanıp servis yapılır. Bu usulde çay ayakta içilir ve yenilir.
3) Üçüncü şekil, samimi dost ve akraba toplantılarında uygulanır. Misafirlere önce pasta tabak, çatal, bıçak ve peçeteleri ikram edilir. Sonra tepsiyle çaylar getirilip uygun bir yere konur. Sonra ele alınarak misafirlerin oturduğu yere yakın bir masa veya sehpanın üzerine bırakılır. Sonra tabaklar içerisinde pasta ve bisküviler misafirlere takdim edilir.

Çay sofralarında pasta ve bisküvilerle limonata, meyve suları gibi içkiler sıcak havalarda çay yerine soğuk olarak ikram edilir…

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın