Çay Sofrası Düzeni ve Servis

no-image-498
Çay sofraları da üç şekilde hazırlanır: 1) Masalar, misafir sayısına göre ziyafet sofralarında olduğu gibi yerleştirilir. Sonra çay, tabak, fincan, çatal ve bıçakları ziyafet sofras
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Çay Sofrası Düzeni ve Servis

Çay sofraları da üç şekilde hazırlanır:

1) Masalar, misafir sayısına göre ziyafet sofralarında olduğu gibi yerleştirilir. Sonra çay, tabak, fincan, çatal ve bıçakları ziyafet sofrasında olduğu gibi, masaya konur. Pastalar, bisküviler, kanepe ve sandviçler masanın üzerine tabaklar içinde zevkle yerleştirilmiş olarak konur. Peçeteler de ziyafet sofrasındaki gibi yerleştirilir. Çay fincan ve tabakları da pasta tabağının hizasında sağ üst köşeye konur. (Çay kaşığı sapı sağa gelecek şekilde tabağa konur.) Ortaya da şeker maşasıyla beraber şekerlik konur. Bu çay sofrasında çay oturularak içilir. Misafirler oturduktan sonra sağdan çay servisi yapılır.
2) İkinci şekil kalabalık olduğu zaman uygulanır. Masalar grup grup yukarıdaki şekilde hazırlanıp servis yapılır. Bu usulde çay ayakta içilir ve yenilir.
3) Üçüncü şekil, samimi dost ve akraba toplantılarında uygulanır. Misafirlere önce pasta tabak, çatal, bıçak ve peçeteleri ikram edilir. Sonra tepsiyle çaylar getirilip uygun bir yere konur. Sonra ele alınarak misafirlerin oturduğu yere yakın bir masa veya sehpanın üzerine bırakılır. Sonra tabaklar içerisinde pasta ve bisküviler misafirlere takdim edilir.

Çay sofralarında pasta ve bisküvilerle limonata, meyve suları gibi içkiler sıcak havalarda çay yerine soğuk olarak ikram edilir…


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori ,
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.