Anasayfa Yemek KültürüBeslenme ve Sağlık Sağlığınız için en önemli 10 Meyve

Sağlığınız için en önemli 10 Meyve

Yazan: Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlanma: Son Güncelleme: 9 dakika okuma süresi
YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve Hero

ELMA Kolesterolü ve tansiyonu düşürür. Düzenli olarak belli oranda tüketmek anti-aging etkinlik sağlar, kandaki şeker oranını düzenler ve diyabetin hızlandırdığı erken yaşlanmayı engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir, her gün yemek çok iyidir. Eklem ve romatizma ağrılarını keser. Kabızlığı engeller ve ishali keser.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve ELMA
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 1

PORTAKAL Portakalı C vitamini ile dolu olmasından bilirsiniz ama hepsi bu değil. Bütün turunçgiller gibi yeterli oranda kalsiyum taşır ve aynı zamanda anti-kolesterol lifler taşır. Ve unutmayın, meyve en iyi tatlıdır.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve PORTAKAL
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 2

ANANAS Egzotik meyvelerin başında gelir. Düşük kalori yoğunluğuyla ilgi çeker. Sindirim proteinlerini üreten, özellikle balık ve ette bulunan ‘bromelain’ adında bir enzim içerir. Bu enzim kan pıhtılaşmasını dengeler ve kalbi korur. Bundan başka midede kanserojen maddelerin birleşmesine engel olan enzimleri içerir ve mideyi korur.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve ANANAS
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 3

AVOKADO Kalori yoğunluğu çok yüksektir fakat günlük mönüde yer alacak iyi bir adaydır. Çünkü, yağları çok yararlıdır (zeytinyağı kadar iyidir) ve diğer yandan kalp için iyi bir kozdur. Örneğin, lifleri, E vitamini anti-kolesteroldür ve çok iyi bir antioksidandır.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve ERİK
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 4

ERİK Genellikle salamurası yapılır ve macun kıvamında kullanılır. Sade bir şekilde pirinç ya da çaya eşlik eder. C vitamini konusunda alçakgönüllüdür ama kan damarlarını güçlendiren, etkililiğini artıran ilgi çekici unsurlarca zengindir. İdrar sökücüdür, bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır. Mineralden zengindir ve iyi bir anti-aging kaynağıdır!

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve KARPUZ
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 5

KARPUZ Serinletici etkisi dışında, su içeriğiyle rekor kırar, ama diğer nitelikleriyle de bilimsel olarak ilgi çeker. Yüksek oranda keratin içerir, (portakal renginde bir kavun seçin), lif olarak zengindir ve anti-aging’dir. Diğer meyve ve sebzeler gibi sayısız kanser ve kardiyolojik hastalıklardan korunmada etkilidir.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve GOYA
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 6

GOYA Acı karpuz, goo-fo olarak da adlandırılır. Bizdeki sakız kabağına benzer. Kalori yoğunluğu düşük, vitamin ve lifler açısından zengin olduğu için çok sık tüketilir. Yemeklerin şeker verimlerini yavaşlatır ve kandaki şeker oranını düşürür. Acılığı sindirim sistemini yatıştırmaya yardımcı olur, özellikle de karaciğeri. Sağlık ve güzellik için mükemmeldir.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve JAPON ARMUDU
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 7

JAPON ARMUDU Bir nevi elmadır ama ağızda armut etkisi yapar. Japon armudu, bizim   armudumuza çok yakındır, yararları ve taşıdığı besin değerleri açısından da. Bileşimi çok dengelidir, nitelik ve makul bir mineral yelpazesine sahiptir, kalori olarak kusursuzdur.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve KİRAZ
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 8

KİRAZ Kiraz, pigment olarak güçlü koruyucuları sayesinde kılcal kan damarlarını korur. Vücudun diğer bölümlerine dağılan (ayaklar, eller, gözler) flavonoid’ler olarak adlandırılan bu pigmentler, kan dolaşımını destekler ve organların düzenlenmesini sağlar. Bu, yaşlılıkla savaşmada önemlidir.

YYT Sağlığınız için en önemli 10 Meyve LİMON
Sağlığınız için en önemli 10 Meyve 9

LİMON Bütün turunçgiller gibi limon da sağlığa olan çok büyük katkılarıyla tanınır. Vitaminler ve flavonoid’lerle kan damarlarını güçlendirir. Kan dolaşımı yoluyla organlarımıza, hücrelerimize tıpkı benzin gibi güç verir ve vücudun yaşamsal vitamin materyallerini sağlar. Üstelik kanserden korunmada da önemli bir yeri vardır. Bütün yemeklerimize biraz limon suyu katarak onun faydalarından yararlanabiliriz, çünkü limon kandaki şeker oranını ve aynı zamanda kan basıncını düşürür.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yap