Meyvelerin Yenme Şekli

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 9 dakika oku
YYT Meyvelerin Yenme Şekli Hero

Meyveler masaya büyük yemişlikler içerisinde iyice yıkanmış ve muntazam sıralanmış olarak sofraya getirilir. Meyveyle beraber ziyafet sofrasında izah edilmiş su kaseleri de masaya getirilir. Davetliler yemişlikten istedikleri meyveyi alarak, önlerindeki meyve tabaklarına koyup usulüne uygun olarak gerekenleri çatal, bıçakla soymak suretiyle, bazılarını da elle yerler.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Elma Armut Şeftali
Elma – Armut – Şeftali : Çatal, bıçak kullanmak suretiyle yenir. Bunlara çatal, belli bir yerine batırılarak tespit edilir. Eğer meyvelerin alt kısımları tabakta muntazam durmayacak kadar sivriyse bir parça kesilerek düzeltilir. Böylece tabakta düz durması sağlanır. Sonra sap kısmından uzunlamasına ikiye kesilir. Sonra yine çatal, bıçak yardımıyla tekrar uzunlamasına ikiye kesilerek böylece meyveler dörde ayrılmış olur. Sonra bu parçalardan birinin iç kısmına ve biraz uca doğru çatal batırılıp bıçakla ve başparmağın yardımıyla kabukları soyulur. Sonra da parça tabağa konarak talaş kısmı çıkarılıp bıçakla küçük parçalara kesilip çatalla ağıza götürülmek suretiyle yenir. Bu meyveler hiçbir zaman sofrada helezonik (koni şeklinde soyulup yenmez. Aile sofralarında kabuklu meyveler çatal kullanılmadan bıçakla dörde kesilip her parçayı ele alıp kabuğunu soyup, talaş kısmını çıkardıktan sonra ele alıp yenebilir. Resmi ziyafet sofralarında çatal, bıçak kullanmak suretiyle yenmelidir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Portakal Mandarin
Portakal ve mandalina : Bu meyveler de çok resmî ziyafetlerde çatal ve bıçak kullanılmak suretiyle yenilir. Portakal, tabağa yan olarak konur. Tam ortasına sol elimizdeki çatal batırılır. Bıçakla portakalın sap kısmından ve alt kısmından birer kapak kaldırılır. Sonra bıçağın desteğiyle çatal çıkarılıp portakal dik çevrilir. Üzerine tekrar çatal batırılıp yandaki kabuklar yüzercesine aşağıya doğru soyulur. Sonra portakal dört parçaya ayrılıp bıçakla küçük parçalara kesilerek çatalla yenir. Aile sofralarında portakalın üstünden bir kapak kesilip,sonra kabuğu dilimlere ayrılıp elle soyularak da yenir. Portakalın ziyafet sofralarında diğer bir yeniş şekli de, portakal, çatal-bıçak yardımıyla kabuklarıyla dilimlere ayrılır. Sonra her dilim karpuz gibi kesilmek suretiyle yenir. Çok sulu olmayan portakallara bu usul uygulanabilir.
Mandalinalar çatal-bıçak yardımıyla kolayca soyulup çatalla yenir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Greyfurt
Greyfurt : Greyfurtlar ortalarından ikiye kesilmiş olarak, hatta etle kabuk arası kesilmiş olarak ve üzerine pudra şekeri serpilmiş olarak sofraya getirilir. Sonra küçük tatlı kaşıklarıyla oymak suretiyle yenmesi gereklidir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Muz
Muz : Muz, tabağa alınır ve her iki ucu çatal-bıçak yardımıyla birer parça kesilir. Daha sonra uzunlamasına doğru yalnız kabuk kısmı kesilir ve çatal-bıçak yardımıyla kabukları kesilen yerden ikiye ayırıp, muzun ortaya çıkması temin edilir. Yine çatal-bıçak yardımıyla muzdan küçük parçalar kesilip, çatalla yenmesi gerekir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Karpuz
Karpuz : Dilimlere ayrılmış olarak gelir. Karpuzu çatal-bıçak yardımıyla kabuğundan ayırdıktan sonra küçük parçalara keserek yemelidir. Çekirdekleri tabakta çatalla temizlemeye kalkmak pek doğru değildir. Karşımızdakine veya masa örtüsüne sıçratmamız tehlikesi olabilir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Kavun
Kavun : Karpuz gibi yenir. Bazı ülkelerde ise kaşıkla oymak suretiyle yenir. Ülkemizde karpuz gibi çatal-bıçakla yenir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli İncir
İncir : Resmî ziyafet sofralarında çatal-bıçakla yenir. Sol eldeki çatalı, tabağımızda sapı yukarı doğru konmuş olan incirin bir tarafına batırıp kabuğunu soyup, sonra bıçakla dörde kesip her bir parçayı küçük parçalara kesip yemelidir. Aile sofralarında elle soyulup yenilebilir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli El ile yenen meyveler
Elle yenilebilen meyveler: Kiraz, vişne, üzüm elle yenir. Tabağımıza aldığımız kiraz ve vişneler saplarından tutularak ve sol elimizle ağzımıza götürülerek yenir. Çekirdekleri masaya konmuş küçük kaşıklara çıkarılmalıdır. Kaşık konmamışsa çekirdekler elle çıkarılır ve tabağın bir köşesine konularak yenir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Üzüm
Üzüm : Üzüm, sapından küçük parçalara ayrılıp, sonra sağ elle taneleri alıp yemeliyiz. Sonra kaselerde ellerimizi hafifçe yıkayabiliriz.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Erik
Erik ve kayısı : Elle yenebilir. Bazen de bıçakla dörde kestikten sonra çekirdekleri çıkarılıp ele alınıp yenebilir.

YYT Meyvelerin Yenme Şekli Çilek
Çilek : Çilek, kremalı olarak getirilmişse kaşıkla veya iki dişli çatalla yenir. Büyük ve kremasız çilekler elle yenir.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın