Hindiba Nedir?

Mutfağın Gizli Kahramanı

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 4 dakika oku
YYT Hindiba Nedir? Hero

Hindiba, besin değerleriyle dikkat çeken, mutfaklarda çeşitli şekillerde kullanılabilecek bir bitkidir. Bu çok yönlü sebze, düşük kalori içeriği ve yüksek besin değerleri sayesinde sağlıklı beslenme düzenlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi pişmiş formda da tüketilebilen hindiba, A ve K vitaminleri başta olmak üzere potasyum, demir, fosfor ve manganez gibi önemli mineralleri bünyesinde barındırır. Ayrıca, yüksek su içeriği ile vücuda nem kazandırır ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Hemen konuya geçerek, hindibanın besin değerlerinden hazırlık ve pişirme yöntemlerine, saklama koşullarından sağlık üzerindeki olumlu etkilerine kadar birçok konuya değinelim. Hindiba, mutfaklardaki yerini sağlık ve lezzet ile doldurarak, yemeklerinize farklı bir tat katacaktır.

YYT Hindiba Nedir? 1

Hindibanın Besin Değeri Nedir?
lOO gr Hindiba yediğinizde Günlük A Vitamini ve Beta Karoten İhtiyacınızın %65’ini, K  Vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılarsınız.
Ayrıca, Potasyum ihtiyacınızın %15’ini karşılamış ve önemli miktarda Demir, Fosfor ve Manganez almış olursunuz.
Hindibanın %3’ü lif, %94’ü ise sudan oluşur.
Vücuda nem kazandırır ve sindirim sisteminin dengesinin korunmasına yardımcı olur, bir çok araştırmaya göre bazı ciddi hastalık risklerini düşürücü etkisi vardır.
Düşük kalori içerdiğinden hafif menülerin dostudur.

YYT Hindiba Nedir? 2
Hindiba Pişirilmeden Önce Nasıl Hazırlanmalıdır?
Kök kısmından yarım santim kadarını kesip atın.
Dışından bir kaç yaprak kolaylıkla kopacak, hindibanız soyulmuş olacaktır.
Hindibayı akan su altında tutun.
Suya daldırırsanız içine girecek suyu süzmeniz hindibayı başaşağı çevirerek süzmeniz gerekir. Hindibanın tipik buruk tadını azaltmak isterseniz altından gövdenin içine doğru etli kısmını bir bıçak yardımı ile oyabilirsiniz.

YYT Hindiba Nedir? 3
Beyaz Hindiba Nasıl Pişirilir?
Beyaz Hindibayı kızartabilir, buharda pişirebilir, haşlayabilir, buğulayabilir, közleyebilir, fırınlayabilirsiniz.
Çiğ veya pişmiş, sebze veya salata olarak tüketebilirsiniz.
Önceden haşlama yapıyorsanız hindibanın kararmaması için suyuna tuz ekleyin ve limon sıkın ve içine giren suyun süzülmesi için bir süre baş aşağı bırakın.
Beyaz Hindiba Nasıl Saklanır?
Eğer, paketlenmiş ve ayıklanmış olarak satın aldıysanız; paketi köşesinden açıp buzdolabının meyve-sebze bölümünde saklayabilirsiniz. Hindibalarınız buzdolabında üç haftaya kadar tazeliklerini koruyabilirler.
Taze hindibalar sarı ve beyaz renkte olur, yeşerip acılaşmamaları için ışıktan kesinlikle korunmalıdırlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın