Baharatlar

Yazan: Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlanma: Son Güncelleme: 10 dakika okuma süresi
YYT Baharatlar Hero

Yıldız Anason

Kökeni Uzak-Doğu olan bir ağaç türü. Meyvelerinin biçimi adını veriyor. Biberimsi, anasonumsu tadı olan tohumları vardır. Uzak doğu yemeklerinde sık kullanılır.Yağlı et yemeklerine (ördek, kuzu) katılır, ama tuzlu su balıklarıyla da kullanılır.

YYT Baharatlar 1
Baharatlar 1

Vanilya

Orkide ailesinden sarmaşık türü vanilya bitkisinin meyvesi, kökeni Meksika. Batı Hint Adaları, Madagaskar ve Komor adalarında yetişir. Tohum ya da toz biçiminde ya da şekerle karıştırılarak kullanılır, özellikle pişirilmiş meyve, dondurma, pasta, krema, vs’nin tatlandırılması için pasta yapımında kullanılır.

YYT Baharatlar 2
Baharatlar 2

Tarçın

Lauraceous ailesindeki çeşitli egzotik ağaçların kabuğu. Toz ya da kabuk biçiminde baharat olarak kullanılır. Sıcak ve baharatlı bir tadı vardır. Sıcak şarapta, kompostolar, tatlılar ve şuruplu meyvelerde kullanılır. En iyi Tarçın Sri Lanka ve Çin’den gelir.

YYT Baharatlar 3
Baharatlar 3

Kakule

Hindistan’ın Malabar sahilinden aromatik bir bitki. Balık, pirinç, kümes hayvanı yemekleri ve pastaları tatlandırmak için kullanılır.

Küçük hindistan cevizi

Küçük Hindistan cevizi ağacının aromatik meyvesi, kökeni Asya ve Amerika’nın tropik bölgeleri, myristicaceae ailesinden. Oval biçimli ve badem boyunda, kül kahverengi ve buruşuk, küçük Hindistan cevizinin güçlü baharatlı bir tadı ve kokusu vardır. Sert ve ağır ve her zaman küçük miktarlarda rendelenmiş olmalıdır. Patates püresi, beyaz sos, ve kümes hayvanlarıyla kullanımı idealdir.

YYT Baharatlar 4
Baharatlar 4

Kimyon

Maydanozgiller ailesinden aromatik bir bitki, kökeni Türkistan. Açık kahverengi dikdörtgen biçimli ve ince tüylü tohumlarının, sıcak, baharatlı ve oldukça keskin bir tadı vardır. Kimyon, bazı etlerle (kuzu ve kümes hayvanları) ve ekmek, şarküteri, peynir ve patatesle kullanılır.

Köri

Toz ya da macun biçiminde bulunan sarı-yeşil bir Hindistan baharat karışımı. Köri, bazı vejeteryen yemeklerinde, etleri (dana, kuzu ve kümes hayvanları), tuzlu su balıklarını ve hatta patates ve pirinci tatlandırmak için kullanılır.

Ardıç

Cupressaceae ailesinden bir ağaç türü. Siyah meyveleri, biberli ve hafif sakız tadı için kullanılır. Bütün ya da ezilmiş olarak, ardıç meyveleri etlerle (dana, sığır ve kümes hayvanları) kullanılır.

YYT Baharatlar 5
Baharatlar 5

Zencefil

Zingiberaceae ailesinden bitki, kökeni Hindistan ve Malezya, sıcak ülkelerde yetişir. Baharatlı bir tadı bulunan aromatik kökleri, taze olarak, şekerle karışık olarak, ya da toz biçiminde , sığır, kümes hayvanları, tuzlu su ve tatlı su balıkları, patates, pirinç ve jölelerde kullanılır.

Karanfil

Karanfil ağaçının çiçeği, myristicaceae ailesinden, kökeni Moulluka adaları. Çiçek açmadan önce toplanır ve güneşte kurutulur, baharatlı bir tadı vardır ve her tür yemekte, balık ve ette, kullanılır.

Kırmızı biber

Tatlı biberin bir çeşidi, kurutulduktan sonra toz haline getirilir. Çok aromatik ama oldukça acı bir tadı vardır. Kırmızı biber, Macar mutfağında kullanılır ve yahni, dolma, soslu yemekler ve çorbalar için idealdir.

Biber

Biber bitkisinin meyvesi, piperaceae ailesinden tırmanıcı bir bitki, kökeni Hindistan, Java ve Sundas Adaları. Çiçekleri, değişik olgunluk aşamalarının değişik biber türleri oluşturduğu salkımlı meyve üretir. Karabiber, soğuk ya da sıcak her tür baharatlı yemekte sık kullanılan bir baharattır. Yeşil biber, olgunlaşmadan önce toplanan meyvelerden gelir, taze satılır. Acısı daha azdır, tadı daha meyvemsidir. Daha çok dana, kümes hayvanları etiyle kullanılır. Beyaz biber, oldukça olgunlaşmış meyvelerden gelir, tuzlu suda yumuşatılarak kabukları çıkarılır ve kurutulur. Oldukça acıdır. Her tür yemekte toz ya da tane biçiminde kullanılır. Kırmızı ya da pembe biber, koyu pembeden kırmızı renkli biber taneciklerinden yapılır. Oldukça hafif ve aromatik bir tadı vardır. Tatlı su balığı, dana ve kümes hayvanları etleriyle kullanılabilir.

Susam

Pedaliceae ailesinden yağlı bir bitki, sıcak ülkelerde yetişir. Susam tohumları kümes hayvanları etleri ve yeşil sebzelerle kullanılır.

Fesleğen

Tavanızı az yağladıktan sonra fesleğen yapraklarını 3-5 dakika çevirin; yemeklerinizi hem görsel, hem de lezzet olarak renklendirecek bir sonuç elde edeceksiniz.

Hardal

Şişenin ağzını açınca içindeki hardalın kurumaması için, üzerine bir limon dilimi koyun. Tabii her kullanıştan sonra bu dilimi değiştirmeniz şart.

Tarçın

Çubuk tarçını kullanırken, bir bıçak yardımıyla iki ucuna birkaç çentik atın; böylece aromasını ve kokusunu en iyi şekilde bırakacaktır.

Yağ şişeleri

Evde yağ şişelerinize damak zevkinize göre ekleyeceğiniz defne yaprağı, ıtır vb. baharatlarla ayrı bir tat kazandırabilirsiniz.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yap