Yemek Tariflerinde Kullanılan Otlar

Dere otu Maydanozgiller ailesinden aromatik bir bitki, Doğu'dan gelmiştir, Antik Dönem'de Avrupa'ya girmiştir, genel olarak sahte anason ya da alçak rezene olarak bilinir. Tuzlu su
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Yemek Tariflerinde Kullanılan Otlar

Dere otu

Maydanozgiller ailesinden aromatik bir bitki, Doğu'dan gelmiştir, Antik Dönem'de Avrupa'ya girmiştir, genel olarak sahte anason ya da alçak rezene olarak bilinir. Tuzlu su balıkları, salatalar ve yeşil sebzelerle kullanılır.

Frenkmaydonuzu

Maydanozgiller ailesinden aromatik bir bitki, kökeni güney Rusya ve Avrupa'da yaygın. Frenkmaydanozu, taze olarak kullanılır . Tatlısu balıkları, kümes hayvanları, salatalar ve taze sebzelerle sunulur.

Frenksoğanı

Liliaceae ailesinden aromatik bir bitki (soğan ve sarmısak gibi). Salata, tuzlu ve tatlı su balıkları, yeşil sebze ve makarna çeşnisini artırmak için, taze ve ince doğranmış olarak kullanılır. Soğanı, yeterince etlendiğinde kullanılabilir.

Kişniş otu

Maydanozgiller ailesinden aromatik bir bitki, bazen Arap maydanozu ya da Çin maydanozu diye de adlandırılır. Tohumları tane ya da toz halinde kullanılır. Kişniş otu, ot olarak da taze halde kullanılır. Tuzlu ve tatlı su balıkları, kümes hayvanları, yeşil sebze ve pirinçle kullanımı idealdir.

Tarhun

Compositae ailesinden aromatik bir bitki, kökeni Orta Asya. Tadı çok hafif ve lezzetli bir tadı olan tarhun yaprakları değişik alanlarda kullanılır. Salataları, çeşitli etleri (dana, kuzu, sığır, kümes hayvanları), yeşil sebzeleri ve nişastalı yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır.

Defne yaprağı

Yaprak dökmeyen, Akdeniz bölgelerinde yetişen ağaç. Hafif keskin tadı olan yaprakları yemek pişirmede sık kullanılır. Taze ya da kurutulmuş, bütün ya da ezilmiş, defne yaprağı, pirinç yemeklerinize, sebzelerinize ve elbette soslu bütün et yemeklerinize ayrı bir tat verir.

Nane

Labiatae ailesinden aromatik ve tatlı kokulu bir bitki. Kurutulmuş nane yaprakları, iki yıl süresince tatlarını koruyabilirler. Yeşil sebze, salata ve meyvelerin tatlarını artırır.

Biberiye

Labiatae ailesinden aromatik bir Akdeniz bitkisi. Hep yeşil olan yaprakları, taze ya da kurutulmuş olarak kullanılır. Keskin bir tadı var ve çok aromatiktir. Biberiye özellikle et, başka deyişle dana, tuzlu su balığı ve patatesle birlikte kullanılır.

Savori

Labiatae ailesinden aromatik bir bitki, kökeni Güney Avrupa. Aroması, hem nane hem de kekiği çağrıştırır. Taze ya da kurutulmuş olarak kullanılabilir. Savory, bakliyat ve yeşil sebzelerin pişirilmesinde kullanılır. Ayrıca ızgara dana ve kümes hayvanları etleriyle mükemmeldir.

Adaçayı

Labiatae ailesinden bitki. Keskin ve acı tadı, tuzlu su balığı, dana, kümes hayvanı ya da patatesle mükemmeldir.

Kekik

Küçük yeşil-gri yapraklı dayanıklı bir bitki. Oldukça keskin bir kokusu ve antiseptik özellikleri olan timol adlı uçucu bir yağ içerir. Tek başına ya da buket halinde, taze ya da kurutulmuş olarak, en çok kullanılan temel bitkisel otlardan biridir. Et, balık ve bitki çayları için ideal bir kullanım sunar.


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori , , ,
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.