Sebzeler

Sebzeler bulundukları yerin özelliklerine göre farklılıklar gösterebilirler. Yapılarındaki vitamin, madensel madde ve selüloz dan ötürü sebze tüketimi son derece sağlıklıdır.
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Sebzeler

Her ne kadar meyve ve sebze terimleri birbirlerine zıt anlamda kullanılmaktaysa da aslında botanik açıdan meyve kabul edilen birçok bitki kısımları mutfaklarda sebze olarak kullanılır. Örneğin patlıcan, domates, kabak gibi sebzeler aslında botanik bakımdan aynen erik, kayısı, şeftali gibi meyve sayılmaktadırlar.Beslenmemizde büyük etkisi olan yaprak, çiçek, tohum, meyve, kök sap ve gövdelerinden yaş, kuru, çiğ ya da pişirilmiş olarak faydalandığımız bitkilerin pişirilerek yenen kısımlarına sebze diyoruz.
Sindirimi kolay, bağırsak çalıştırıcı ve serinletici olduklarından diyet uygulayan kişiler için de vazgeçilmez besin kaynağıdır. Sebzelerde karbonhidratlar, şeker, selüloz veya nişasta halinde bulunur. Bakla, bezelye, börülce, nohut, fasulye gibi sebzelerin tohumlarına bakliyat denir. Baklagiller, karbonhidrat, madensel tuz, yağ, selüloz, B ve E vitaminleri içerirler.
Kışın fakirleşen sebze çeşitleri yerini doldururlar. Hem protein açısından zengin hem de ucuz olduklarından tüketimi oldukça yoğundur. Fasulye, nohut, mercimek, bakla, bezelye ve börülce bakliyat çeşitleridir.
Buğday, yulaf, arpa, pirinç ve pirinç gibi ayıklanmış bitki tanelerine tahıl denir. Tahıllar, karbonhidrat, su, madensel tuz ve yağ içerirler. Tanelerin öğütülmesiyle un, nişasta, bulgur ve irmik elde edilir. Tahıllar içerdikleri nişasta nedeniyle enerji kaynağıdır.

Çeşitli Sebzeler

1. Bakla
2. Bamya
3. Bezelye
4. Biber
5. Brokoli
6. Brüksel lahanası
7. Domates
8. Enginar
9. Fasulye
10. Havuç
11. Hindiba
12. Ispanak
13. Kabak
14. Karnabahar
15. Kereviz
16. Lahana
17. Maydanoz
18. Marul
19. Nohut
20. Patates
21. Patlıcan
22. Pırasa
23. Roka
24. Salatalık
25. Sarımsak
26. Semizotu
27. Sivri biber
28. Soğan
29. Şalgam
30. Tere
31. Turp
32. Patates


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.