Lahana Meze

İyi ye, sık gülümse ve çok sev...
YYT Lahana Meze Hero pinit

Lahana meze, zengin vitamin ve mineral kaynağı olan kırmızı lahana ile hazırlanan, sofralarınıza renk katacak bir meze çeşiti. Kırmızı lahananın antioksidan içeriği ile yoğurdun probiyotik faydaları birleşince sağlıklı aynı zamanda lezzetli bir meze ortaya çıkar. Bu tarifi, kalabalık toplantılar ve özel günlerde de hazırlayabileceğiniz için size pratik ve besleyici bir seçenek olur.

Lahana Meze

Hazırlama Süresi 20 Dakika Toplam Süre 20 Dakika Zorluk Seviyesi: Kolay Porsiyon: 6 Kalori: 100 Mevsimi: Dört Mevsim Beslenme Türü:

Açıklama

Bu lezzetli ve besleyici mezenin tarifini, kullanacağınız ekipmanları, malzemeleri ve miktarlarını, hazırlık aşamalarını ve yeni yemek tarifleri editörünün kendine özgün anlatımıyla adım adım uygulanmasını sizlerle paylaşıyoruz.
Ayrıca, Lahana Meze malzemelerinin sağladığı tahmini ve 1 porsiyon için ortalama besin değerleri ve dikkate almanız gereken öneriler hakkında da kısa bilgiler veriyoruz. Yemekten alacağınız tadı arttırmak için her zaman taze malzemeler kullanın.
Evde yemek pişirmek ve yeni yemek tarifleri denemek, birçok avantaj sunarak sizin için sağlıklı beslenmenin temel bir parçası olur.
Restoranlarda veya dışarıda diğer ortamlarda sıklıkla yemek yemek genellikle daha fazla yağ, tuz ve şeker içeren yiyecekleri tüketmek demek olabilir.
Ancak evde yemek pişirirken, malzemeleri kendiniz seçebilir ve kendiniz ve sevdikleriniz için daha sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Mesela taze mevsim sebzeleri ile, tam tahıllı unlarla ve çeşitli doğal protein kaynaklarıyla dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Böylece vücut sağlığınız için ihtiyaç duyduğuğunuz besinleri tüketirken, aynı zamanda da sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirebilirsiniz.

Malzemeler

Hazırlık & Yapılış Adımları

Kırmızı lahanayı, ince ince kıyıp, bir kaşık tuz ile ovun ve ardından iyice yıkayın. Bayat ekmek dilimini suya batırıp, 10 dakika bekletin. Daha sonra sıkıp, didikleyin. Sarımsakları ezin.

  1. Kırmızı lahanayı ince ince kıyın ve bir kaşık tuzla ovun, sonra yıkayıp suyunu süzün. Mutfak robotunda kıyılmış lahanayı püre haline getirin.
  2. Ekmek diliminin kabuklarını kesip, suya batırın ve 10 dakika beklettikten sonra sıkıp didikleyin.
  3. Ezilmiş sarımsağı yoğurtla karıştırın. Önce lahana püresini, ardından ekmek ve sarmısaklı yoğurdu bir kapta karıştırın.
  4. Zeytinyağı ve sirkeyi ekleyip, tüm malzemeleri iyice karıştırın.
  5. Hazırlanan meze karışımını servis tabağına alın ve üzerine pul biber serpin.

Kullanılacak Ekipman

Bu Yemek Tarifinde Kullanılan Malzemelerin Tahmini Beslenme Değerleri

Porsiyon Boyutu 6

Porsiyon 1


Bir Porsiyon İçin Miktar
Kalori 100kcal
% Günlük Değer *
Toplam Yağ 5g8%
Doymuş Yağ 1g5%
Doymamış yağ 3g
Potasyum 200mg6%
Toplam Karbonhidrat 12g4%
Diyet Lifi 3g12%
Protein 3g6%

A Vitamini 500 IU
C Vitamini 40 mg
Kalsiyum 100 mg
Demir 0.8 mg
Folat 30 mcg
Fosfor 60 mg
Magnezyum 20 mmol
Omega-3 2.5mg

* Günlük yüzde değerleri 2.000 kalorilik bir diyete göredir. Günlük değeriniz, kalori ihtiyaçlarınıza bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Not

Eğer pul biberin acılığını sevmiyorsanız, yerine tatlı toz biber kullanabilirsiniz. Ayrıca, yoğurda ekleyeceğiniz sarımsak miktarını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.
Anahtar Sözcükler: Kırmızı Lahana,Meze,Antioksidan

Sıkça Sorulan Sorular

Hepsini Genişlet:
Lahana Meze sunumunu nasıl yapabiliriz?

Hazırlanan lahana mezesini, ekmek dilimleri üzerine sürerek kanape olarak da sunabilirsiniz. Bu, kalabalık toplantılarda pratik ve lezzetli bir atıştırmalık olacaktır.

Lahana Meze tarifini neden denemeliyiz?

Kırmızı lahananın sağlık üzerine olan olumlu etkilerinden faydalanırsınız.

Lahana Meze hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lahanayı çok ince kıymanız ve tuzla ovduktan sonra iyice yıkamanız, mezenin daha lezzetli olmasını sağlar.

Lahana Mezeyi hazırlamanın püf noktası var mı?

Lahanayı tuzla ovup yıkadıktan sonra suyunu iyice sıkmanız, mezenin kıvamının daha güzel olmasını sağlar.

Bu tarifi yaptınız mı?

Yeni tarifler keşfetmenin zamanı geldi! 🍽✨ Bu lezzet dolu tarifi deneyin ve sofralarınızı şenlendirin. #LezzetAvcısı #SofraSanatı #YemekZamanı

Instagram 'da @yytarifleri 'i etiketleyin ve #YemekZamanı hashtag 'ini etiketleyin, böylece tüm tariflerinizi görebiliriz.

YYT ile Lezzet Yolculuğuna Çıkın, Sofranızın Yıldızı Olacak Tarif!

Keşfetmeniz gereken yeni bir lezzetle tanışın! Bu yemek tarifi, damak zevkinize hitap edecek, aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmaktan keyif alacağınız bir deneyim sunacak. Sofranızın yıldızı olmaya aday bu tarif ile göze ve de damağa hitap edeceksiniz.

Bu tarifi pinleyin ve takipçilerinizle paylaşın.

pinit
Bu Tarif Hakkında Görüşünüz Nedir?
Soru Sor