Anasayfa Yemek KültürüBeslenme ve Sağlık Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar

Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar

Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlandı: Son Güncelleme tarihi 5 dakika oku
YYT Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar Hero

Mutluluk, sadece zihinsel bir durum değil, aynı zamanda vücudumuzun aldığı besinlerle de yakından ilişkilidir. Yediğimiz gıdalar, beyindeki kimyasal dengeleri ve dolayısıyla ruh halimizi doğrudan etkileyebilir. Sıvı alımından tam tahıllara, meyvelerden kuruyemişlere kadar, bazı besinlerin enerjimizi yükseltmek, mutluluk hissimizi artırmak ve genel sağlığımızı desteklemek gibi özel faydaları vardır. Bu yazıda, suyun önemi, hindi etinin faydaları, kırmızı biberin mutluluk üzerindeki etkisi gibi konular başta olmak üzere, mutluluk veren meyve ve gıdaları ve bu besinlerin vücut üzerindeki pozitif etkilerini inceleyeceğiz. Sağlıklı bir yaşam için mutluluğu artıran gıdalara yönelik bu rehber, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için yol gösterici olacak.

YYT Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar 1

Su: Sıvı eksiliği ve dolaşımın yavaşlaması, organların çalışma temposunu düşürmelerine neden olabilir. Bu nedenle yalnızca kendinizi susuz hissettiğinizde su içmeyin, her gün en az 8-10 bardak su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Kışın su içmeyi vücudunuz hatırlatmayabilir, ister meyve parçaları ile tatlandırmak, ister bitki çayları tüketmek gibi farklılıklarla sıvı almaya gayret edin.

Hindi: Hem yağ içeriğinin düşük olması hem de protein kalitesi ile beslenmemizde bulunması gereken besinlerdendir. Bu nedenle haşlanmış hindili salatalar, sandviçler, ton balığı ve tavuk tercihleri uzun süreli doygunluk hissi vermeleri ve hormonal temelde dengeleyici etkileri ile mükemmel seçimlerdir.

YYT Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar 2

Kırmızı Biber: Kırmızı biber içeriğindeki kapsaisin denen fitokimyasallar ile üzerindeki sinir terminallerini uyarır, bu yanma hissi beyinde endorphin salgılarını artırarak mutluluk hissi yaratır.

Balkabağı: İyi bir C vitamini ve potasyum kaynağı, lifli yapısı ile de uzun süre tokluk hissi sağlayabilmekte. Birçok kanser çeşidini, damar sertleşmesini önlemeye yardımcı özellikler taşıyan bal kabağı, antioksidan içeriği ile de vücudun enfeksiyonlara karşı direnmesine yardımcı olabilir.

Tam Tahıllar: Doğadaki gıdaların çoğu bir veya birkaç aminoasit türü içermektedir, bitkisel veya hayvansal kaynaklı olmalarına göre farklılık göstermektedirler. Bu öğeler beyni beslemek için birbirleri ile yarışırlar. örneğin 1-2 dilim tam tahıl ekmeği tüketmek beyne mutlu ol! sinyali gönderir. İşte bu nedenle makarna, bulgur veya pilav yerken tam tahıllı olanları tercih etmemiz gerekir.

YYT Mutluluk Veren Meyve ve Gıdalar 3

Muz: Her ne kadar yoğun kaloriye sahip olsa da magnezyum mineralinden zengin muz kendini iyi hissetmek isteyenler için doğru bir seçimdir. 1 paket çikolata yemektense 1 orta boy muz tüketmek soğuk günlerde faydalı olacaktır. Kendini sürekli yorgun ve depresif hissedenlerde sıklıkla gözlenen magnezyum eksikliği bu teoriyi desteklemektedir.

Portakal: C vitamininden yetersiz beslenenlerin noradrenalin salgısındaki dengesizliğe bağlı olarak kendilerini irite ve mutsuz hissettiklerini gösteren çalışmalar, her öğünde yeterli ve aşırıya kaçmayan C vitamini alımının yararını göstermiştir.

Ceviz: Yetiştiği toprağın kalitesine göre selenium içerikleri değişse de ceviz kendini mutlu hissetmek isteyenlerin dostudur.

Fıstık: Yağ oranı yüksek ama yine de insanı mutlu ediyor. Çocuklar ve sporcular daha fazla yiyebilirler. Demir, bakır, selenyum, magnezyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi minerallerin doğal kaynağı olan bu çerez kalbimizin yanı sıra beyin sinir sistemi, kas ve kemiklerimiz için yararlı.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorum Yazın