Anasayfa Püf Nokta Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar

Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar

Mutfakta Zaman ve Emekten Tasarruf Etmenin Akıllıca Yolları

Yazan: Yeni Yemek Tarifleri
Yayınlanma: Son Güncelleme: 15 dakika okuma süresi
YYT Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar Hero

Mutfakta yemek hazırlama süreci birçok kişi için hem zevkli hem de zaman alıcı bir etkinlik olabilir. Ancak, doğru tekniklerle ustalardan öğrenilen akıllıca kullanılan püf noktaları ile mutfakta geçirilen süre daha verimli hale getirilebilir. Yemek hazırlarken zaman ve emekten tasarruf sağlayacak ipuçlarını izlemek size büyük yardım sağlayacaktır. Usta şeflerden, malzemeleri daha hızlı hazırlamaktan pişirme sürelerini kısaltmaya ve sonrasında temizliği kolaylaştırmaya kadar birçok konuda yardımcı olacak püf noktalarını keşfedeceğiz. Mutfakta işleri kolaylaştıran bu sırlar, her yemek hazırlık sürecini daha keyifli ve az zahmetli hale getirecek.
YYT Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar 1
Açıkta unutulan ve bayatlayan bisküviler için
Küçük fırın tepsisi içinde birkaç dakika ısıtırsanız, yeniden tazelik kazandıklarını görürsünüz.
Açılmakta direnen cam kavanozlar için
Altına sert bir şekilde vurursanız açılacaklardır.

YYT Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar Balık alırken

Balık alırken
Taze balık hafif bir deniz kokusu yayar. Eti sıkıdır. Pulları yapışmıştır. Gözleri canlı, solungaçları kırmızıdır.

Balık kızartırken
Unu etrafa saçmamak için derin bir kaba un koyup burda unlayın. Böylece balıkların unları etrafa saçılmaz ve daha çabuk unlanırlar.

Başarılı omletin sırrı
İyi bir omlet yapmanın ilk kuralı, hiçbir zaman 6’dan fazla yumurta kullanmamanızdır. Pişirirken de daima gazlı ocak tercih etmeli, elektrikli ocak kullanmamalısınız.

Bezelye pişirirken
Konserve bezelye pişirirken içine 1 kesme şeker atın.

YYT Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar 2

Bezelyeyi haşlarken
Bezelyeyi, diğer sebzelerin aksine az suda haşlamak gerekir. Rengini ve vitaminlerini koruması için haşlamak yerine buharda pişirmek daha uygundur.

Buzdolabındaki kötü kokular
1 kase sütü buzdolabına koyun ve 1-2 gün süreyle bırakın. Süt, buzdolabınızdaki kokuları almış olacaktır, sonra kullanmadan atın.

Buzdolabınızın iyi soğutması için
İçine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldığım göreceksiniz.

Cevizlerin kabuklarını kolayca açabilmek için
Cevizlerin kabuklarını kolayca açabilmek için onları bir gece tuzlu suyun içerisinde bekletin. Böylece içleri de dağılmayacaktır.

Çay lekesine huni
Çaydanlığı yıkarken lavabonuz sararıp, canınızı sıkıyorsa hemen önleminizi alın. Lavabonun deliğine küçük bir huni yerleştirin. Çayı huniye boşaltın. Böylece lavabonun kenarlarında istenmeyen lekeler oluşmasını da engellemiş olursunuz.

Çaydanlık temizlenmesi
Çaydanlığınızın içine biriken kireç tortusunu engellemek istiyorsanız 15 dakika kadar içine sirke kaynatın. Veya kabın içinde yumurta kabuklarını bir süre bırakın. Kirecin yok olduğunu göreceksiniz.

Dibi tutan tencereler
Yemeği yaktıysanız, ateşten indirdiğiniz tencereyi derhal ıslak bir bezin üzerine oturtun. Dibine bağlanan yanık yemek tabakası çözülecektir. Tencereyi yıkamak için içine biraz sirke koyarak bekletin. İşinizin kolaylaştığım göreceksiniz.

Eğer galeta ununuz bittiyse
Eğer galeta ununuz bittiyse ve ekmeğiniz de yoksa mikser ya da blenderden geçireceğiniz kornfleksler aynı işlemi görecektir.

Eti çözdürmek için
Etin buzunu çözmek için üzerine tuz dökün. Bu şekilde etin yumuşadığını görürsünüz.

Evde pasta hazırlarken
Evde pasta hazırlayanlar için bir önerimiz daha var. Lezzetli bir pasta hazırlamak kadar, süslemek de çok önemlidir. En çok da özel günlerde pastaların daha gözalıcı olmasına dikkat edilir. Siz de kendi pastanızı kendiniz yapıyorsanız, üzerini süslerken çeşitli reçelleri hafifçe kulandırıp sos olarak kullanabilirsiniz.

Gravyer peyniri
Çok çabuk kuruyup bozulan bir cins peynirdir. Süte batırdıktan sonra iyice sıktığınız bir pamuklu kumaşa sarmaladığınız gravyer peynirini, bozulmadan saklayabilirsiniz. Süt yerine tuzlu su da kullanabilirsiniz.

Güzel buzlar için
Buz kalıbına suyu koyarken içine nane yaprağı, kiraz vb. meyveler koyun.

Bir Yemek Masasının en ideal örtü boyu
Örtünün çok kısa ya da çok uzun olması masada kötü bir görünüm oluşturur, oturanları da rahatsız eder. Rahat bir kullanım ve güzel bir görünüm için, örtünün masadan en fazla 30 santimetre kadar sarkması gerekir. Ancak evde verilecek bir parti söz konuşu olduğunda daha uzun bir örtü kullanılmalıdır. İçki ve mezelerin bulunduğu masada kullanılacak örtü yere kadar uzamalıdır.

Kahvaltı ya da çay saati için
Kahvaltı ya da çay saati için hazırladığınız hamur kızartmalarının daha lezzetli olmasını istiyorsanız, hamura eklediğiniz kabartma tozuna biraz toz seker katın.

Kahve toz kahve
Kullandığınız kahvenin saf olup olmadığını anlamanız oldukça basittir. Bir bardağın üçte ikisini suyla doldurun. Buna bir tutam toz kahve atın. Kahve, suyun üstünde kalırsa, saflığından emin olabilirsiniz. Ama, beş dakika sonra bardağın dibine iner ve suya karışırsa, kahvenizin içinde başka karışımlar var demektir. Kokusu, – Çekilmiş kahveye küçük bir tutam tuz veya şeker eklerseniz kokusunu arttırmasını sağlarsınız. Bayatsa, Kahveniz bayatlamışsa, kullanmadan önce, kısık ateşde hafif kavurursanız, hem rutubeti gider hem de tazeliğine kavuşur.

Karides
Kabuğu soyulan karidesler adeta bir konserve tadı verirler. Bunu yok etmek için karidesleri 15 dakika kadar az miktarda şarap içinde veya sirkede bırakın.

Karnabahar pişerken
Etrafa yayılan kokuyu önlemek için tencereye birkaç dilim ekmek koyun. Ekmeğin ufalanıp dağılmasını önlemek için temiz bir tülbent sarmanızı öneririz.

Kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce
Kek kalıbınızın içine hamurunuzu dökmeden önce ortasına bir şerit alüminyum folyo koyun. Böylece kekinizi pişirdikten sonra kolayca çıkartabilirsiniz.

Kekin yapışmaması için
Keki kalıbından çıkarmakta zaman zaman zorlanabilirsiniz. Ya da çıkarırken, altına yapışıp, dağılabilir. Fakat, kek kalıbını önce sıcak suya batırıp, hamurunu bundan sonra yayarsınız, kek çok daha kolay çıkar ve dilimlenir. Siz de bu tür zorluklarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Kekler kalıba yapışıyorsa
Hazırladığınız keklerin kalıba yapışmaması için, kalıbın içine hamuru dökmeden önce ortasına bir şerit alüminyum folyo serin. Böylece keki piştikten sonra kolayca çıkarabilirsiniz.

Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için
Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içerisine bir iki dal maydanoz atın.

Kızartma kokusu
Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için, bir kapta 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatın.

Konserveler hava almasın!
Konserve kavanozlarının hava almaması için ağzındaki lastiğe çırpılmış yumurta akını sürerseniz bu problemi önlemiş olursunuz. Özellikle ilk 15 gün kavanoz kapaklarının sıkıca kapalı olup olmadığına bakın. Eğer hava almışsa konserveleri hemen kullanın. Ekşime varsa kullanmadan atın. Yoksa zehirlenmeye yol açabilirsiniz.

Kötü ağız kokularını gidermek  için
Kahve çekirdeği veya karanfil çiğneyin.

Küflenen ekmek için
Ekmek kutusunu ara sıra sirkeli suyla silin.

Lavabodaki kötü kokular için
Kahve telvesini lavaboya döküp, kaynar su dökün.

Limondan daha fazla su elde etmek istiyorsanız
Limondan daha fazla su elde etmek istiyorsanız, limonu yıkayıp kuruladıktan sonra çatal ile bir kez delin, sonra suyunu sıkın.

Mayonez yaparken
Zeytinyağı yerine susam yağı kullanırsanız daha uzun süre dayanır.

Midye ve istiridyelerin kabuklarını kolayca açmak için
Midye veya istiridyeleri bol soğuk su ile yıkayıp, plastik bir torbaya doldurarak 1 saat kadar buzlukta bekletin.

Naneler buzluğa
Nane kokusu ve tadı nedeniyle sofralarımızdan eksik olmaz. Sindirim zorlukları, ateş, mide bulantısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Ancak özellikle limonataya apayrı bir tat verir. Evinizde limonata hazırlıyorsanız, daha fazla lezzet ve dekoratif bir görünüm için buzluğa su doldururken birkaç da nane yaprağı atın.

Nanenin kokusunu artırmak için
Üzerine biraz şeker serpin, böylece nanenin kokusunu arttırmış olursunuz.

Ölçekli kaşıklar
Hastalandığımız zaman hepimizin evine torba torba ilaç girer. İşte bu ilaç kutularındaki ve şuruplarındaki plastik kaşıkları sakın atmayın. Bunları daha sonra tuz, karabiber ve kırmızıbiber gibi çeşitli baharatlardan yararlanırken ölçek olarak kullanabilirsiniz.

Peynir keserken
Bıçağı önce soğuk suya tutarsanız, hem peyniri daha kolay kesersiniz hem de bıçağı daha rahat yıkarsınız.

Peynir kırıntılarının değerlendirilmesi
Hiç kimsenin yemek istemediği peynir kırıntıları vardır. Robotunuzda biraz krema ve sevdiğiniz çeşnilerle karıştırın. Karışımı ince bir tabaka pasta üzerine dökün. 15 dakika fırında pişirin. Nefis bir tadı olacak.

Peyniri kolay rendelemek için
Peyniri kolay rendelemek için, 15 dakika buzlukta bekletin.

Pirinç beyazlığı
Pişireceğiniz pirincin suyuna birkaç damla limon suyu ilave ederseniz, iştah açıcı bir beyazlığa sahip olabilirsiniz.

Pizzanızın daha yumuşak olması için
Hamura sade unun yanı
sıra, patates nişastası da katmayı deneyin.

Sarımsağı hazmetmek için
Sarımsağı çok seviyor fakat kolay hazmedemiyorsunuz. Bunun için de yemekten kaçınıyorsunuz. Eğer sarımsağın ortasındaki tohum kısmını çıkarırsanız hazımsızlık sorunundan kurtulursunuz. Böylece istediğiniz kadar sarımsağı da yiyebilirsiniz.

Soğan doğrarken
Ağlamadan soğan soymak için birçok yol vardır; bunlardan en etkili olanı soğanı soymadan önce 15 dakika kadar sirkeli sıcak suda bekletmektir.

Soğan  soyarken
Soğan soyarken gözlerinizin yaşarmaması için, içi su dolu bir kaba koyun. Soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız, soğan kokusunun elinize bulaşmadığını göreceksiniz.

Soğan, sarımsak kesmeden önce
Soğan, sarımsak kesmeden önce parmaklarınıza limon suyu sürerseniz , istemediğiniz kokulardan kurtulmuş olursunuz.

Sucuğu kolay soymak  için
Soyarken sivri uçlu bıçakla boydan boya çizdikten sonra nemli bir bezle silin.

Sulu limonlar
Limonlarınızın daha fazla su vermesini istiyorsanız, limonlarınızı sıcak suya atın. Faydasını göreceksiniz.

Sulu portakallar için
Sıkmadan önce 1 saat soğuk suda bekletin.

YYT Yemek Hazırlarken Yardımcı Püf Noktalar 3

Süt tencereye yapışıyorsa
Sütü koymadan önce tencereyi soğuk su ile çalkalayın.

Süte biraz karbonat atarsanız
Çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.

Şarap mantarlarını
Mantarları tekrar şişeye geçirmek için, kaynar suyun içine atın.

Tereyağını kızartırken
İçine bir damla zeytinyağı koyarsanız tereyağının yanmasını önlemiş olursunuz.

Tıkanan tuzluklar
Mutfağın nemli ortamında tuzluklar tıkanıyorsa, içlerine biraz pirinç koyun.

Yemekler tuzlu olduysa
Tencereye birkaç parça çiğ patates atın. Fazla tuzu çekecektir.

Yeni bir tava satıin aldığınızda
Yeni bir tava satın aldığınızda ilk önce içinde bir miktar sirke kaynatın. Bu işlem ilerde kızartmalarınızın tavaya yapışmasını önleyecektir.

Yumurta haşlarken çatlamaması için
Yumurtayı bir kepçe ya da kaşık içinde su dolu bir kabın içine koyun. Ayrıca, kaynatma suyuna bir çorba kaşığı sirke koyun.

Bunlarda İlginizi Çekebilir