Yumurtanın Besin Değeri ve Menüdeki Yeri


28 Temmuz 2016 Facebook Twitter LinkedIn Google+ Genel


yumurtanın besin değeri

Yumurta, beslenmede önemli rolü olan bir gıda maddesidir. Hindi, kaz, ördek yumurtası yenebilirse de en çok kullanılan tavuk yumurtasıdır.
Yumurta, vücut için gerekli protein, madensel tuz ve vitamince çok zengindir. Yumurta, vücut için gerekli olup, sentezlenmeyen «exogen amino» asitleri ihtiva eder.
Bu bakımdan da önemli bir besindir.
Çocuklar, zayıf ve hastalıktan kalkan kimseler için kuvvetli bir besin maddesidir. Çocukların büyümesine, yetişkinlerin gelişmesine, yaşlıların yıpranan kısımlarının onarılmasına yardım eder.
Yumurtanın akı proteince, sarısı ise yağ, demir ve fosforca zengindir.
Yumurta, saçlar ve tırnaklar için gerekli kükürtlü proteinleri ihtiva eder. Saç yıkama şampuanlarının yapılmasında da yumurta kullanılır. Bol yu­murta yendiğinde bunlara lüzum kalmaz.
Pişirilince sindirimi daha kolaylaşır.
Az pişmiş yumurta 2 saatte, çok pişmiş yumurta ise 3 saatte sindirilir.
Her İnsanın mutlaka günde en az bir adet yumurta yemesi gereklidir.
Böylece, vücuda gerekli proteinin 6-10 gramı yumurtadan sağlanmış olur.
Bunun yanında bir yumurta 75 kalori verir. A, D ve B vitaminleri vardır.
Yumurtalar mönülerde çorbadan sonra gelir. Eğer mönüde çorba yoksa, İlk yemek olarak da verilebilir.
Yumurta, et yerine geçen bir besin olduğu için etin verileceği sırada sofraya gelir. Bir sofrada hem et, hem yumurta olmamalıdır. Bu bakımdan çorbadan hemen sonra verilmelidir. Bazı hallerde etle beraber de bulu­nabilir.
Soğuk büfe gibi; etle beraber yumurta yemeği de yemek listesinde yer almışsa, önce yumurta, sonra et, tavuk vb. servisi yapılmalıdır.