Balık Pişirme Tekniği

Balık Pisirme Teknigi.jpg
Balıkları pişirmede başlıca dört teknik vardır: 1) Haşlayarak pişirme: a) Suda haşlama, b) Buğu ile haşlama. 2) Yağda, tavada pişirme (Kızartma). 3) Izgarada pişirme. 4) Sebze ve yağ
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Balık Pişirme Tekniği

Balıkları pişirmede başlıca dört teknik vardır:
1) Haşlayarak pişirme:
a) Suda haşlama,
b) Buğu ile haşlama.
2) Yağda, tavada pişirme (Kızartma).
3) Izgarada pişirme.
4) Sebze ve yağ karışımında pişirme (Pilakiler).
HAŞLAYARAK PİŞİRME
a) Suda haşlama : Kefal, levrek gibi büyük balıklar aşağıda tarif edildiği gibi haşlanarak lezzetli, sindirimi kolay yemekler yapılır. Balık haşlanırken ağır kokusunun gitmesi için çeşitli sebzeler ve az miktarda su konarak balığın büyüklüğüne göre 15-40 dakika ateşte kaynatarak balığı haşlamak lazımdır. Bu esnada mümkünse suyunu da çektirmek gerekir. Haşlama yapılırken tencerenin kapağını biraz açık bırakmak gerekir. (Kokunun çıkması için.)
b) Buğu ile haşlama : Bu tip haşlamalar «Balık haşlama» tenceresi denen özel kaplarda yapılır. Balık temizlendikten sonra tencerenin ızgara kısmına konur. Tencereye su ve diğer sebzeler konup, kaynatılır. Kaynayan suyun buharında balık pişinceye kadar bırakılır. Bu tencere olmadığı zaman normal tencereler kullanılır. Tencerenin içine süzgeç konarak balık içine konur; haşlama işlemine geçilir.


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori , , ,
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.