Temizlikte Püf Noktalar

Soğan ve sarmısak kokuları Elinizdeki soğan ya da sarımsak kokusundan kurtulmanın tek yolu, elinizi yıkarken metal bir cisme sürtmenizdir. Bu cisim, bir bıçak, paslanmaz çelik lavabo, ya da
Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal

Temizlikte Püf Noktalar

Soğan ve sarmısak kokuları Elinizdeki soğan ya da sarımsak kokusundan kurtulmanın tek yolu, elinizi yıkarken metal bir cisme sürtmenizdir.
Bu cisim, bir bıçak, paslanmaz çelik lavabo, ya da herhangi bir başka metal olabilir.
Kötü yemek kokuları Mutfağınıza/Evinize yayılan kötü yemek kokularından kurtulmak için, ocak üstünde bir kap içerisinde hafif ateşte şeker ve tarçın ısıtın.
İnce porselen ya da kristal yıkama İnce porselen ya da kristalleri yıkamadan önce, lavaboya yastık vazifesi görecek olan bir havlu koyun.
Rende temizlemek Rendeyi yıkamadan önce, peynir, soğan, limon artıklarını temizlemek için diş fırçası kullanmak iyi bir seçenektir.
Tava saklama Tavaları bir arada istiflerken, birbirlerine sürtünmelerini önlemek için aralarına iki kat kağıt havlu yerleştirin.
Yiyecekleri dondurma Yiyecekleri dondururken birbirlerine yapışmalarını önlemek için, mikrodalgada kullanıma uygun olan şeffaf filmler kullanın.
Cam ve sırlı porselenlerden kireçli su tortularını çıkarmak Porselen ya da camdan kireç lekelerini çıkarmak için açık renkli sirke kullanın.
Bir kaç saat ya da tüm gece bırakın, sonra suyla durulayın.
Şarap servisi Şarap şişelerinden damlayan damlaların masa örtüsünü kirletmesini önlemek için, şişenin boynuna bir kağıt havlu sararak bir “yakalık” yapın.
Bıçağınızdaki kokuları önlemek için eğer birkaç sebze birden ayıklayacaksanız, soğandan başlayarak havuçla noktalamayı tercih edin.
Havuç soğanın sindirdiği kokuyu yok eder.
Ayrıca taze nane yaprakları ile bıçağın uçunu ovuşturursanız, koku çıkacaktır.
Bu yöntemi soğan kokusunun sindiği diğer araçlar ve kaplar için de uygulayabilirsiniz. Izgaraları temizlerken Fırın ızgaralarını özellikle de et pişirdikten sonra temizlemekte zorluk çekebilirsiniz. Üzerinde çabucak kuruyup kalan lekeler ne kadar sıcak su altında tutarsanız tutun çıkmayabilir.
Bu durumda sünger taşıyla ızgarayı iyice ovun. Lekeden eser kalmayacaktır. Jöle kalıbından çıkarırken dağılıyorsa Jöleyi pişirdikten sonra kabından kolay çıkarmak için, pişirmeden önce kalıbını soğuk suyla yıkayıp içine sıvı yağ sürün.
Kahve telvesini temizlerken Kahve içtikten sonra, fincanı hemen yıkamazsanız sonra epey uğraşırsınız. Çünkü fincanın dibinde biriken telve kuruyup kalır ve zor çıkar. Fakat, lekeli kısmın üzerine kabartma tozu serpip nemli süngerle silerseniz, telvenin çok kolay çıktığını görürsünüz. Kirli mutfak tezgahları Hamur işi ile uğraştığınız zaman mutfağınızın tezgahı kirlenir. İşiniz bitince tezgahı kolayca temizlemek için bir miktar tuz serpin ve nemli bir bezle silin.
Böylece tezgahınız kolayca temizlenecektir. Paslanan bıçaklar için Soğanı ikiye bölüp, pudra şekeri serpin. Bıçağı bununla ovun. Rende temizlemek için Bir ekmek parçası ile oğuşturduktan sonra soğuk su ile yıkayınız.
Sarımsak ya da soğan kokusu Elinizde kalan ağır kokuyu geçirmek için paslanmaz çelik bıçak veya kaşığı parmaklarınızla temas ettirerek akan suyun altına tutun. Tahta kaşıkların temizlenmesi Tahta mutfak eşyalarım temizlemek oldukça zordur.
Ancak, onları bulaşık tozuyla ovup temizledikten sonra durulayarak açık havada kurulabilirsiniz. Yalnız güneş altında ve soba kenarında bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde kötü kazalara sebep olabilirsiniz.
Tencerenin dibi yandıysa Yemek yaparken tencerenin dibi tutarsa, temizlemek için bir miktar karbonatı suyla karıştırıp, elinizle hamur kıvamına getirin.
Bunu tencerenin dibine örtün. Bir gece böylece bekletin.
Bir gün sonra tencere temizlenecek ve pırıl pırıl olacaktır. Yağ şişelerini kolay temizlemek için Sıvı yağ koyduğunuz şişeleri yıkarken, şişenin içine baharatçılarda bulabileceğiniz birkaç parça kaya tuzu koyun ve suyla çalkalayın.
Bu işlemi yaptıktan sonra şişeyi yıkadığınızda lekesiz ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.


Porsiyon ----
Hazırlaması ----
Pişirme Şekli ----
Pişirme Süresi ----
Türü Normal
Kategori
Anahtar kelimeler    

İletişim Bu Tarifin yazarı ile iletişime geçmek için aşağıdaki alanları doldurun.